Opis
AQUA-GEL Opatrunek hydrożelowy 12 x 24 cm 1 sztuka
Opatrunek hydrożelowy AQUA-GEL® jest wodną kompozycją naturalnych i syntetycznych polimerów (poliwinylopirolidon, glikol polietylenowy i agar) poddaną promieniowaniu jonizującemu, które powoduje sieciowanie łańcuchów polimerowych oraz zapewnia sterylność opatrunku. Formę użytkową opatrunku stanowi przezroczysty, elastyczny płat hydrożelu o grubości 4 mm.
Opatrunki AQUA-GEL® należą do najnowocześniejszej III generacji biomateriałów opatrunkowych. Stosowane są do opatrywania ran wymagających wilgotnego środowiska:
rany oparzeniowe
owrzodzenia
odleżyny
zespół stopy cukrzycowej
miejsca po pobraniu przeszczepów skórnych
otarcia
inne rany
Opatrunki AQUA-GEL® tworzą efektywną barierę przed zakażeniem zewnętrznym rany, są jednak przepuszczalne dla tlenu i leków. Charakteryzują się dobrą adhezją do zdrowej skóry i rany bez tendencji do przyklejania się. Zmiana opatrunku jest łagodna i bezbolesna dla pacjenta, nie uszkadza młodego, narastającego naskórka. Wraz ze zmienianym opatrunkiem z rany usuwane są wydzieliny oraz martwe tkanki.
Opatrunki AQUA-GEL® są sterylne, przezroczyste, elastyczne oraz odpowiednio wytrzymałe mechanicznie. Poza takimi walorami jak łagodzenie bólu czy doskonałe efekty kosmetyczne (szczególnie przy oparzeniach) należy podkreślić niewielki nakład finansowy przy stosowaniu opatrunków AQUA-GEL®. Dzięki nim czas leczenia ulega skróceniu oraz odnotowuje się zmniejszone zużycie gazy, bandaży, antybiotyków i leków stosowanych w leczeniu tradycyjnym.
-likwiduje ból, dając choremu uczucie kojącego działania,
-stanowi barierę dla bakterii z zewnątrz,
-zapewnia dostęp tlenu do rany,
-zapobiega powstawaniu przerostowych blizn,
-umożliwia łatwe doprowadzenie leku do rany bez usuwania opatrunku (poprzez nawilżenie zewnętrznej powierzchni opatrunku roztworem leku, wprowadzenie leku pod powierzchnię opatrunku lub spęcznienie w roztworze leku przed założeniem),
-wykazuje dobrą adhezję do zdrowej skóry i rany bez tendencji do przyklejania się, co umożliwia bezbolesną zmianę opatrunku,
podczas zmiany opatrunku usuwane są z rany wydzieliny, włóknik oraz tkanki martwicze pozostawiając nieuszkodzoną ziarninę,
-jest elastyczny, miękki, lecz jednocześnie wystarczająco wytrzymały, dzięki czemu może być stosowany do pokrywania takich powierzchni ciała, których nie uruchomienie jest kłopotliwe np. stawy, dłonie, twarz itp.,
-jest przezroczysty co umożliwia kontrolę przebiegu leczenia bez konieczności zdejmowania go, jest nie alergizujący.
Sposób użycia
Opatrunek Aqua-Gel jest umieszczony w foremce, przykryty folią i hermetycznie zapakowany w foliową torebkę.
Rozerwij torebkę i wyjmij foremkę z opatrunkiem.
Trzymając za cienką folię oraz wystający materiał włókninowy wyjmij hydrożel z foremki.
Zdejmij cienką folię przykrywającą opatrunek.
Umocuj opatrunek za pomocą przylepca włókninowego, folii poliuretanowej lub bandaża.
W przypadku powierzchniowych oparzeń lub gdy rana nie posiada wysięku opatrunek hydrożelowy oddaje zawartą w nim wilgoć do tkanek, a także paruje co w efekcie może doprowadzić do jego przyschnięcia. Aby temu zapobiec, trzeba uzupełniać utraconą wilgoć. W tym celu na całą powierzchnię opatrunku należy położyć kompres z roztworem soli fizjologicznej bądź przegotowanej letniej wody na czas 15 – 20 min. Ten zabieg spęcznienia, przywracający właściwą elastyczność, należy przeprowadzać w razie potrzeby 2 – 4 razy na dobę. Przed zdjęciem opatrunku zaleca się również jego spęcznienie, aby ułatwić zdejmowanie i wyeliminowanie ryzyka uszkodzenia rany.
Opatrunki należy zmieniać w zależności od rodzaju rany co 24 – 72 godziny.
Ważne
Opatrunek nie jest zalecany w przypadku ran z dużą ilością rozmiękającej martwicy, z cechami zakażenia, z dużą ilością wysięku, z treścią ropną.
Częstotliwość zmiany opatrunku uzależniona jest od ilości wysięku wytwarzanego przez ranę.
Opatrunek wyjęty z opakowania, a niewykorzystany, traci jałowość i nie może być użyty w późniejszym czasie.
Opatrunku nie należy używać, jeśli foliowa torebka jest otwarta lub uszkodzona.
Wierzchnia folia ułatwia wyjęcie opatrunku, dlatego nie należy zdejmować jej przed wyjęciem opatrunku z foremki.
Należy zawsze stosować opatrunki wielkości odpowiadającej rozmiarom rany.
Pomimo tego, iż opatrunek jest elastyczny nie należy go rozciągać przy nakładaniu na ranę i uważać, aby przylegał do zdrowej skóry wokół rany.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Ważne informacje dotyczące wyrobu medycznego:
- Wyrób medyczny - posiada oznakowanie CE.
- Posiada deklarację zgodności UE
- Zawiera instrukcję obsługi w języku polskim
- Zawiera etykietę w języku polskim
Przechowywanie oraz transport wyrobów medycznych są zgodne z warunkami określonymi przez producenta.