Wskazania
PARACETAMOL 500 mg 20 tabletek SYBOPTIS
Paracetamol jest wskazany w leczeniu objawowym dolegliwości wymagających stosowania leków przeciwbólowych i (lub) przeciwgorączkowych, takich jak:
objawy grypopodobne;
gorączka (trwająca krócej niż 3 dni);
reakcje hiperergiczne po podaniu szczepionki;
łagodne i umiarkowane bóle głowy;
łagodne do umiarkowanych migreny u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną;
łagodne do umiarkowanych bóle zębów;
łagodne do umiarkowanych bóle uszu;
łagodne do umiakowanych bóle miesiączkowe;
łagodne do umiarkowanych bóle pourazowe, mięśniowe i stawowe.
Działanie
Paracetamol Synoptis zawiera jako substancję czynną paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych zwanych analgetykami. Lek Paracetamol Synoptis jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu oraz obniżania gorączki.
Sposób użycia
Paracetamol Synoptis jest przeznaczony do stosowania doustnego u dorosłych (w tym osób w podeszłym wieku) i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.
Dawkę produktu leczniczego można powtarzać w odstępach co 6-8 godzin. W razie konieczności odstępy mogą wynosić co najmniej 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.
Zalecane dawkowanie paracetamolu:
Pojedyncza dawka maksymalna dawka dobowa do 50 kg młodzież w wieku od 12 do 15 lat 1 tabletka do 4 tabletek (co odpowiada 2000 mg paraceatmolu) powyżej 50 kg młodzież w wieku od 16 do 18 lat oraz dorośli 1-2 tabletki do 6 tabletek (co odpowiada 3000 mg paraceatmolu).Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekraczać 3 g na dobę.
Ważne
MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
Jak każdy lek, lek Paracetamol Synoptis może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Paracetamol stosowany w zalecanych dawkach terapeutycznych jest na ogół dobrze tolerowany.
Rzadko: zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych ,zaburzenia krwi i układu chłonnego,rumień ,bardzo rzadko zgłaszano występowanie poważnych reakcji skórnych, zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Bardzo rzadko: zaburzenia hematopoezy (trombocytopenia, leukopenia, pancytopenia, pojedyncze przypadki agranulocytozy), zaburzenia układu nerwowego
Często: lekka senność,nudności, wymioty
Niezbyt często: zawroty głowy, senność, nerwowość Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia,uczucie pieczenia w gardle,biegunka, ból brzucha (w tym skurcze i pieczenie), zaparcia, zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, bóle głowy, pocenie się, hipotermia
Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli u podatnych pacjentów (astma wywołana podaniem leków przeciwbólowych), zaburzenia żołądka i jelit, reakcje alergiczne, zaostrzenie reakcji nadwrażliwości na paracetamol (obrzęk Quinckego, duszność, nadmierne pocenie się, nudności, spadek ciśnienia krwi, wstrząs).
Pomimo błędów w metodologii dane kliniczne/epidemiologiczne wydają się wskazywać, że długotrwałe podawanie leków przeciwbólowych może prowadzić do nefropatii, w tym martwicy brodawek nerkowych.
Skład
Substancją czynną leku jest paracetamol – 500 mg/tabletkę.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: powidon K30, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwas stearynowy (typ 50)