Informacje ważne przed zastosowaniem leku Theraflu MAX GRIP
Kiedy nie stosować leku Theraflu MAX GRIP:
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, fenylefryny chlorowodorek, kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w ciągu ostatnich 14 dni inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory IMAO, leki stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona),
- u osób, u których stwierdzono jaskrę zamykającego się kąta (nadmierne ciśnienie w oczach),
- u osób, u których stwierdzono nadczynność tarczycy,
- u osób, u których stwierdzono cukrzycę (podwyższony poziom glukozy we krwi),
- u osób, u których stwierdzono wysokie ciśnienie krwi lub chorobę serca,
- u osób, u których stwierdzono guz chromochłonny (rzadki guz nadnerczy),
- u osób, które przyjmują leki przeciwdepresyjne, takie jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina),
- u osób przyjmujących leki kontrolujące ciśnienie krwi,
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki sympatykomimetyczne (takie jak leki zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i niektóre leki pobudzające układ nerwowy),
- u osób, u których stwierdzono ciężką niewydolność wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Theraflu MAX GRIP zawiera paracetamol. Leku NIE należy stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, przepisywanymi na receptę lub dostępnymi bez recepty, o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym lub stosowanym w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.
Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Nie należy przyjmować z innymi lekami stosowanymi w leczeniu kaszlu i przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa lub zatkanego nosa.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Theraflu MAX GRIP należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występują:
- problemy z wątrobą lub nerkami,
- pacjent przechodzi ciężką infekcję, jest poważnie niedożywiony, ma znaczną niedowagę lub regularnie nadużywa alkoholu, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia kwasicy metabolicznej objawiającej się m.in: głębokim, szybkim i utrudnionym oddychaniem, mdłościami, wymiotami, utratą apetytu.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli u pacjenta jednocześnie wystąpią opisane powyżej objawy.
- trudności z oddawaniem moczu w związku z powiększonym gruczołem krokowym,
- pacjent choruje na chorobę naczyń krwionośnych, taką jak objaw Raynauda (która może objawiać się drętwieniem, mrowieniem i zmianą koloru (biały, niebieski, potem czerwony) palców rąk i nóg pod wpływem zimna).
Lek Theraflu MAX GRIP a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie należy stosować Theraflu Max GRIP z:
• inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO) (leki stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona), jeśli pacjent przyjmuje je lub przyjmował je w ciągu ostatnich 14 dni,
• lekami stosowanymi w leczeniu depresji, takimi jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina),
• lekami kontrolującymi ciśnienie krwi, zwanymi beta-blokerami i innymi lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia,
• lekami sympatykomimetycznymi (takie jak leki zmniejszające przekrwienie, hamujące apetyt i niektóre leki pobudzające układ nerwowy),
• lekami zawierającymi paracetamol lub lekami zmniejszającymi przekrwienie błony śluzowej nosa stosowanymi w leczeniu przeziębienia i grypy.
Należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku Theraflu MAX GRIP w przypadku przyjmowania któregokolwiek z następujących leków:
- warfaryna lub podobne leki (przeciwzakrzepowe), stosowane w celu rozrzedzenia krwi
- leki stosowane w leczeniu nudności i wymiotów, takich jak metoklopramid lub domperidon
- kolestyramina (stosowana w celu obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi)
- leków nasennych, leków przeciwpadaczkowych (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina)
- ryfampicyna i izoniazyd (leki stosowane w leczeniu gruźlicy)
- salicylamid (lek stosowany w leczeniu gorączki i bólu)
- leki stosowane w chorobach serca (np. digoksyna)
- leki hamujące lub pobudzających apetyt
- leki stosowane w leczeniu ostrego migrenowego bólu głowy (np. ergotamina, metysergid)
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).
Theraflu MAX GRIP z alkoholem
Nie należy pić alkoholu podczas stosowania tego leku.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku podczas ciąży lub gdy pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży i podczas karmienia piersią.
Jeśli pacjentka planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek może powodować zawroty głowy. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Lek Theraflu MAX GRIP zawiera:
- Sacharozę. Jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że występuje u niego nietolerancja niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Każda saszetka zawiera 5210 mg sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
- Sód. Ten lek zawiera 118 mg sodu (główny składnik soli kuchennej/spożywczej) w każdej saszetce. Odpowiada to 5,9% zalecanego maksymalnego dziennego spożycia sodu dla osoby dorosłej.
- Żółcień pomarańczową (E 110) i karmoizynę (E 122), które mogą powodować reakcje alergiczne. Każda saszetka zawiera 0,1 mg żółcieni pomarańczowej i 3,91 mg karmoizyny.
- Aspartam (E 951). Ten lek zawiera 80 mg aspartamu w każdej saszetce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może to być szkodliwe, jeśli pacjent choruje na fenyloketonurię (ang. phenylketonuria, PKU), rzadką chorobę genetyczną, w której fenyloalanina gromadzi się, ponieważ organizm nie może jej prawidłowo usunąć.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy zaprzestać stosowania leku Theraflu MAX GRIP i natychmiast zwrócić się do lekarza w razie:
- wystąpienia reakcji alergicznej takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy.
- wystąpienia wysypki skórnej lub łuszczenia się skóry lub owrzodzenia jamy ustnej.
- wcześniej występujących problemów z oddychaniem po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych i wystąpiły podobne reakcje z tym lekiem.
- pojawienia się sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie.
- nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nietypowego, szybkiego lub nieregularnego rytmu serca.
- utraty wzroku, która może być spowodowana nadmiernie wysokim ciśnieniem śródgałkowym. Jest to bardzo rzadkie, ale istnieje prawdopodobieństwo takiego zdarzenia u osób z jaskrą.
- trudności w oddawaniu moczu. Jest to bardziej prawdopodobne u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.
Częstość tych zdarzeń nie jest znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych), ale uważa się, że są rzadkie lub bardzo rzadkie.
Inne częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób), które mogą wystąpić to: ból głowy, zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia snu, nerwowość, nudności, wymioty. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C,
02-222 Warszawa,
tel.: + 48 22 49 21 301,
faks: + 48 22 49 21 309. Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Theraflu MAX GRIP
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na saszetce i pudełku tekturowym po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się, że saszetka jest uszkodzona.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.