Wskazówki dotyczące stosowania
Poniższe zalecenia stanowią jedynie ogólne wytyczne. Nie powinny one zastępować protokołów obowiązujących w placówce ani specjalistycznej oceny klinicznej w zakresie opieki nad pacjentem.
1) Przygotowanie rany
a) Przygotować łożysko rany przez usunięcie zanieczyszczeń, przemycie oraz (w razie potrzeby) oczyszczenie, aby usunąć wszelkie pozostałości zanieczyszczeń, martwej lub zakażonej tkanki.
2) Aplikacja produktu
a) Wybrać arkusz produktu Endoform Natural o wielkości nieco większej od rany, a następnie nałożyć go przestrzegając zasad aseptyki.
b) Produkt Endoform Natural można nakładać w całości lub dociąć go tak, aby stykał się z brzegami rany. W celu przykrycia całego łożyska rany można użyć wielu arkuszy.
c) W celu ułatwienia aplikacji nakładać suchy materiał na ranę, nawilżając go wysiękiem lub jałowym roztworem soli fizjologicznej. Po nawodnieniu produkt Endoform Natural przekształca się w elastyczny arkusz. Upewnić się, że produkt Endoform Natural dopasował się do łożyska rany.
d) Aby uniemożliwić przyleganie produktu Endoform Natural do opatrunku zewnętrznego, należy rozważyć nałożenie na niego nieprzylegającego opatrunku, aby chronić tkankę, a jednocześnie zapewnić optymalne środowisko lecznicze.
e) Zabezpieczyć produkt odpowiednim opatrunkiem zewnętrznym. Opatrunek zewnętrzny należy wymieniać zgodnie ze standardowymi wytycznymi leczenia ran z uwzględnieniem intensywności wysięku.
f) Produkt Endoform Natural można stosować w połączeniu z leczeniem uciskowym, odciążaniem oraz odsysaniem.
3) Ponowne nakładanie
a) Czas leczenia oraz ponownego nakładania jest ustalany przez lekarza i zależy od rodzaju i stanu rany.
b) Biodegrodawalny produkt Endoform Natural jest z czasem wchłanialny i wbudowywany w ranę. Zaleca się sprawdzanie stanu rany w ciągu 72 godzin. Nakładać ponownie, gdy produkt zostanie wbudowany w ranę. Produkt może utrzymywać się w ranie do 7 dni, w zależności od rodzaju rany i jej mikrośrodowiska.
c) Ostrożnie oczyścić powierzchnię rany, zgodnie z ustalonymi procedurami. Nie próbować zdejmować warstwy białozłotawego żelu powstałego na ranie jako pozostałość produktu Endoform Natural, ponieważ zawiera on składniki macierzy pozakomórkowej, które wspomagają leczenie rany.
d) Jeśli miejsce nałożenia produktu będzie suche, nawilżyć je jałowym roztworem soli fizjologicznej oraz pozostawić produkt na miejscu.
e) Podczas zmiany opatrunku nie jest konieczne zdejmowanie pozostałości produktu Endoform Natural. Jeśli jednak produkt wyjdzie poza obszar rany, nadmiar produktu, który nie został zespolony z raną, można w razie potrzeby delikatnie odciąć wzdłuż krawędzi.
f) Opatrunki zewnętrzne należy zmieniać w razie potrzeby, zgodnie ze standardowymi wytycznymi leczenia z uwzględnieniem intensywności wysięku, a także po ponownym nałożeniu produktu Endoform Natural.