Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długiego okresu stosowania.
PrzeciwwskazaniaNadwrażliwość na olej rycynowy. Choroby zapalne przewodu pokarmowego.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Wypróżnienie następuje po około 2-3 godzinach od podania preparatu.
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Pacjenci z niedrożnością jelit, z stanami zapalnymi narządów jamy brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z bólami brzucha o niejasnej etiologii nie powinni przyjmować oleju rycynowego. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Lek stosować doraźnie, w przypadku nie ustąpienia objawów zaparcia skontaktować się z lekarzem.
Interakcje z innymi lekami i inne rodzaje interakcji
Ze względu na działanie przeczyszczające oleju rycynowego, nie zaleca się przyjmowania jednocześnie innych leków, należy zachować kilkugodzinny odstęp czasu przed zastosowaniem innych leków.
Ciąża i laktacja
Olej rycynowy powoduje przekrwienie narządów jamy brzusznej, dlatego jego stosowanie w czasie ciąży jest niewskazane. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ nie wykonano dotychczas badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń
Brak danych na temat wpływu oleju rycynowego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Działanie niepożądane:
Podrażnienia jelita cienkiego, przekrwienia jelita grubego i narządów w obrębie miednicy; u osób szczególnie wrażliwych olej rycynowy może wywołać wysypkę.
Przedawkowanie
Po dawkach znacznie większych niż zalecane mogą nastąpić: mdłości, wymioty, kolka, biegunka, zachwianie równowagi elektrolitycznej organizmu.
Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie
Olej rycynowy jest stosowany od wielu lat u ludzi. Brak danych przedklinicznych o bezpieczeństwie.