Tabletki Radirex są produktem leczniczym roślinnym stosowanym tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.
Wskazania
Radirex stosuje się tradycyjnie jako środek przeczyszczający w zaparciach.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, niedrożność jelit, atonia jelit, ostre i przewlekłe choroby zapalne jelit (m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zapalenie wyrostka robaczkowego, guzki krwawnicze, zapalenie kłębuszków nerkowych, kamica szczawianowa, biegunka, odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe oraz bóle brzucha o niejasnej etiologii.
Środki ostrożności
Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych środków przeczyszczających, także leku Radirex nie należy podawać jeśli występują jakiekolwiek niezdiagnozowane objawy ostrego lub uporczywego bólu brzucha.
Jeśli konieczne jest codzienne przyjmowanie środków przeczyszczających, wówczas należy zwrócić się do specjalisty o zbadanie przyczyn zaparcia. Należy unikać długotrwałego przyjmowania środków przeczyszczających.
Nadużywanie leku Radirex prowadzące do strat płynów i elektrolitów, może spowodować uzależnienie związane z koniecznością przyjmowania zwiększonych dawek leku w celu uzyskania efektu przeczyszczającego.
Stosowanie leku Radirex u dzieci
Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Stosowanie leku Radirex w okresie ciąży i karmienia piersią
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Stosowanie innych leków
Działanie glikozydów nasercowych może ulec nasileniu w przypadku obniżenia poziomu potasu, spowodowanego nadużywaniem preparatów z rzewienia. Obniżenie poziomu potasu może wpływać na działanie równocześnie stosowanych leków antyarytmicznych i glikozydów nasercowych. Stosowane równocześnie środki moczopędne, sterydy kory nadnerczy czy korzeń lukrecji mogą zwiększyć utratę potasu.
Dawkowanie
Doustnie: dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia 2 tabletki jednorazowo, najlepiej przed snem. W razie potrzeby dawkowanie można zwiększyć do 3 tabletek dziennie. Działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach.
Najodpowiedniejszą dawką indywidualną jest najmniejsza dawka potrzebna do uzyskania miękkiego stolca.
Działania niepożądane
Zwykle nie obserwuje się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na składniki preparatu, biegunka, obniżenie poziomu potasu (hipokaliemia), skurcze oraz bóle brzucha, szczególnie u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Żółte lub czerwono-brązowe (w zależności od pH) zabarwienie moczu wywołane przez metabolity leku jest nieistotne klinicznie i ustępuje po zaprzestaniu stosowania leku.
Skład
Rhei radix pulveratum, 513,5 mg,
1 tabletka zawiera:
Substancja czynna: Rhei radix pulveratum (sproszkowany korzeń rzewienia) - 513,5 mg
Substancje pomocnicze: Krospowidon, talk