
Nasze komórki w normalnych warunkach produkują barwnik, melaninę, która chroni naszą skórę przed skutkami promieniowania słonecznego. Czasem jednak dochodzi do nadmiernego pobudzenia komórek barwnikowych przez co na skórze powstają ciemne plamy. Powód może być różny – hormony, uwarunkowania genetyczne, fototyp skóry. Przyczyna jednak jest jedna – promieniowanie słoneczne, a dokładnie promieniowanie UVA oraz światło niebieskie, które przenikają głębiej w warstwy naszej skóry i pobudzają melanocyty (komórki barwnikowe) do pracy [1].
Jak w takim razie chronić skórę przed słońcem?
Oczywiście skuteczna ochrona przeciwsłoneczna z filtrami, które chronią nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale również przed UVA i światłem niebieskim[1,2]. Wypróbuj w tym celu Neotone Radiance SPF 50+, który został opracowany z myślą o skórze z przebarwieniami. W produkcie znajdują się filtry chroniące przed UVB (SPF50+) oraz UVA (PA ++++). Ich stosunek wynosi 1:1 co oznacza, że ochrona przed promieniowaniem UVA jest tak samo wysoka jak przed UVB. W produkcie znajdziemy także składniki, które chronią skórę przed światłem niebieskim.
Pamiętaj, żeby stosować krem z filtrem każdego dnia, również wtedy kiedy niebo jest zachmurzone.
Jak walczyć z już istniejącymi zmianami?
Z ISISPHARMA nie musisz wybierać. Neotone Radiance SPF 50+ to również składniki aktywne pomagające redukować już istniejące zmiany skórne. Opatentowany kompleks DEPI-ACT działa na każdym etapie powstawania zmian pigmentacyjnych: przed hamując czynniki stymulujące komórki barwnikowe, w trakcie hamując enzym konieczny do powstania barwnika oraz po hamując uwalnianie barwnika w komórkach naskórka[3].
Na noc wybierz pielęgnujący skórę twarzy balsam Neotone Sensitive Balm, który również zawiera kompleks DEPI-ACT, a przy tym jednocześnie ją nawilża i odżywia. Jest idealny dla skóry wrażliwej.
A co ze złuszczaniem?
Złuszczanie martwego naskórka pomoże Ci szybciej pozbyć się brązowych plam. Pamiętaj jednak, że peelingi, szczególnie kwasowe, powinno wykonywać się dopiero na jesień. Usuwając martwy naskórek sprawiasz, że skóra staje się wrażliwsza na promieniowanie słoneczne co może spowodować m.in. powstawanie kolejnych plam pigmentacyjnych.
Jesienią możesz z powodzeniem sięgać po produkty zawierające kwasy np. na noc możesz zmienić Neotone Sensitive Balm na Neotone Serum, które poza kompleksem DEPI-ACT zawiera również kwas glikolowy 6% oraz kwas salicylowy 0,5%, które pomogą Ci pozbyć się już wybarwionego naskórka[3].
Skuteczność produktów została potwierdzona w badaniach.
Badanie przeprowadzone na kobietach z melasmą, czyli tzw. maską ciążową pokazało, że stosowanie Neotone Serum na noc + Neotone Radiance SPF 50+ na dzień pozwala zredukować zmiany pigmentacyjne aż o 43% w ciągu 84 dni[3].
Nie masz plam i nie chcesz ich mieć?
Jeśli plamy pigmentacyjne to temat dla Ciebie zupełnie obcy, ale też nie masz ochoty doświadczać tego problemu to możesz sięgnąć po Neotone Prevent SPF 50+, który zawiera filtry mineralne chroniące przed pełnym spektrum promieniowania (UVB i UVA). Występuje w wersji bezbarwnej oraz dwóch odcieniach koloryzujących – jaśniejszym i ciemniejszym, które dodatkowo chronią przed światłem niebieskim. Produkt jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W składzie zawarty jest Diacetyl boldine, który ma zdolność hamowania procesu wytwarzania barwnika. Z linią Neotone od ISISPHARMA nie musisz się już bać plam pigmentacyjnych latem.
[1] Sakeena Fatima, The Role of Sunscreen in Melasma and Postinflammatory Hyperpigmentation, Indian J Dermatol, 2020, 65(1): 5-10
[2] Enrique Navarrete de G´ alvez i wsp., The potential role of UV and blue light from the sun, artificial lighting, and electronic devices in melanogenesis and oxidative stress, Journal of Photochemistry & Photobiology, B: Biology, 2022, 228: 112405
[3] E. Bronzina, A. Clement, B. Marie, K.T. Fook Chong, P. Faure, T. Passeron, Efficacy and tolerability on melasma of a topical cosmetic product acting on melanocytes, fibroblasts and endothelial cells: a randomized comparative trial against 4% hydroquinone, JEADV, 2020, 34: 897–903