Co to jest opryszczka wargowa?
Opryszczka wargowa to nieprzyjemna, piekąca i swędząca zmiana na ustach lub ich okolicach, której przyczyną jest wirus opryszczki pospolitej HSV (ang. Herpex Simplex Virus). Do zarażenia wirusem dochodzi zazwyczaj już w dzieciństwie poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem (np. poprzez pocałunek czy zwykły dotyk), a nawet przez kontakt z osobistymi rzeczami osoby zarażonej – szacuje się, że ponad 80% całej światowej populacji jest nosicielem wirusa typu 1.
Kiedy pojawia się opryszczka wargowa?
Wirusa HSV nie da się usunąć z organizmu – w formie uśpionej przebywa w komórkach nerwowych, towarzysząc nam do samej śmierci. W postaci opryszczki wargowej ujawnia się zazwyczaj w okresach osłabienia odporności, nawet niewielkiego, wywołanego np. niedospaniem, przemęczeniem, złą dietą, stresem czy przemarznięciem. U kobiet do aktywacji wirusa i pojawienia się opryszczki dochodzi bardzo często przed miesiączką, kiedy samopoczucie odrobinę się pogarsza.
Jak wygląda opryszczka wargowa?
Opryszczka wargowa początkowo przyjmuje postać swędzącego zaczerwienienia. Zmianie może też w pierwszych dniach towarzyszyć pieczenie oraz mrowienie. Po około 2 dniach pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem – na tym etapie leczenie jest już znacznie mniej efektywne. Pod koniec choroby pęcherzyki pękają, tworząc bolesne rany lub nadżerki, które powoli się goją.
Czy można wyleczyć opryszczkę wargową w 1 dzień?
Leczenie opryszczki wargowej jest najskuteczniejsze, gdy rozpoczniemy je możliwie jak najszybciej – najlepiej od razu przy pojawieniu się pierwszych symptomów, takich jak pieczenie i mrowienie. Wówczas rozwój opryszczki zostanie na tyle skutecznie powstrzymany, że w kolejnych dniach nie będzie ona stanowiła już dla nas problemu i dyskomfortu.
Jak wyleczyć opryszczkę wargową domowymi sposobami?
Standardem w leczeniu opryszczki wargowej jest stosowanie maści bądź żeli zawierających acyklowir – substancję o działaniu przeciwwirusowym. W cięższych przypadkach infekcji lekarz może ponadto zapisać acyklowir w postaci tabletek. Opryszczka, choć stanowi źródło sporego dyskomfortu, jest schorzeniem, które możemy skutecznie leczyć bez pomocy lekarza, wykorzystując sprawdzone, domowe metody.
Domowe sposoby na opryszczkę wargową:
-
Ocet i spirytus salicylowy – pomocne w zatrzymaniu infekcji jest przecieranie powstałej zmiany wacikiem nasączonym octem bądź spirytusem salicylowym. Należy jednak uważać, aby nie podrażnić nadmiernie skóry wokół opryszczki.
-
Pasta cynkowa – kupimy ją bez recepty w każdej aptece. Jest całkowicie bezpieczna dla kobiet i dzieci, a jej skuteczność opiera się na zasuszaniu powstałej zmiany, co przyspiesza jej gojenie.
-
Pasta do zębów z fluorem – brzmi dość niecodziennie, ale to świetna metoda na opryszczkę, której nie zaleca się jednak stosować u dzieci. Pasta skutecznie zasusza zmianę, natomiast fluor zakłóca działanie wirusa.
-
Miód – posmarowanie opryszczki miodem skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się stanu zapalnego, a to dzięki właściwościom bakteriobójczym i wirusobójczym domowego przysmaku.
-
Melisa, mięta, szałwia i rumianek – wspomniane zioła wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe – szczególnie melisa, której właściwości zwalczające wirusa opryszczki Herpex Simplex zostały udowodnione naukowo. Aby sposób zadziałał, należy do zmienionego chorobowo miejsca przyłożyć okład nasączony wodnym wyciągiem z zioła.
-
Czosnek i cebula – te dwa naturalne i całkowicie bezpieczne produkty o działaniu przeciwwirusowym doskonale nadają się do leczenia opryszczki. Wystarczy na kilka minut przyłożyć do pęcherzyka przekrojony ząbek czosnku lub kawałek cebuli, by skutecznie ograniczyć rozwój wykwitu.
-
Cytryna – owoc ten wykazuje właściwości przeciwwirusowe, dlatego przykładanie plasterka cytryny kilka razy w ciągu dnia do swędzącej zmiany zapewni szybką poprawę.
-
Aloes – miąższ aloesu skutecznie przyspiesza proces gojenia opryszczki. Wystarczy z przeciętego liścia wycisnąć odrobinę miękiszu i przyłożyć go do bolącej zmiany.
-
Olejek z drzewa herbacianego – substancja ta wykazuje silne działanie odkażające, przeciwwirusowe i wspierające gojenie ran. Najlepszym sposobem na zaaplikowanie olejku z drzewa herbacianego na opryszczkę jest zmieszanie go ze zwykłym kremem.
-
Herbata – tak samo jak melisa posiada taniny, które działają przeciwwirusowo oraz ściągająco. Aby pozbyć się opryszczki, przykładaj do niej regularnie ciepłą torebkę ze świeżo zaparzonego naparu.