Chore zatoki potrafią skutecznie obniżyć jakość życia, wywołując nieprzyjemne objawy jak m.in. niedrożność nosa, zalegająca, trudna do usunięcia wydzielina, dokuczliwe bóle głowy, a nawet okresowa utrata węchu. Przyczyną zapalenia zatok najczęściej są infekcje wirusowe i bakteryjne, niekiedy alergie, a nawet choroby zębów.
Schorzenia nie należy lekceważyć, gdyż może przyczynić się do rozwoju groźnych powikłań takich jak np. zapalenie opon mózgowych czy ropień mózgu! Aby leczenie dało jak najlepsze rezultaty, należy wdrożyć je możliwie najszybciej.
Zatoki czołowe – funkcje w organizmie
Zatoki czołowe to wypełnione powietrzem wnęki w kościach twarzoczaszki połączone z jamą nosową. Znajdują się z przodu twarzy, w okolicach czoła, nieco powyżej brwi. Stanowią część większego systemu zwanego zatokami przynosowymi, na który składają się ponadto zatoki klinowe, sitowe, szczękowe oraz łzowe.
Jaką rolę w organizmie odgrywają zatoki czołowe? Co do tego wciąż nie ma całkowitej pewności, jednak wskazuje się na następujące funkcje:
- oddechowa – podgrzewają, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze,
- mechaniczna – wspierają ochronę mózgoczaszki przed potencjalnymi urazami,
- statyczna – redukują wagę twarzoczaszki,
- fonetyczna – chronią ucho wewnętrzne przed przewodzeniem głosu, tworząc przestrzeń rezonacyjną.
Jakie choroby mogą zaatakować zatoki?
Ból i zatkanie zatok mogą mieć wiele różnorodnych przyczyn. Najczęściej źródłem problemów z zatokami są przewlekłe i ostre zapalenia zatok, przeziębienie czy alergiczny nieżyt nosa, jednak zdarza się, że za niedrożnością i bólem zatok kryją się takie schorzenia jak: polipy i torbiele zatok, grzybica zatok, astma, skrzywienie przegrody nosowej, a nawet nowotwory złośliwe i niezłośliwe; dlatego, jeżeli dolegliwości nie mijają po około 7 dniach stosowania leków bez recepty, należy udać się na wizytę do lekarza i wykonać głębszą diagnostykę.
Jak rozpoznać zapalenie zatok?
Problemy z zatokami bardzo często pojawiają się w przebiegu przeziębienia. Towarzyszący chorobie katar blokuje ujścia zatok, przez co zaczyna gromadzić się w nich i zalegać śluz, będący doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Taka sytuacja zazwyczaj prowadzi do rozwoju zapalenia zatok.
Objawy, które jasno wskazują na zatkanie i zapalenie zatok:
- katar zatokowy (gęsty, zazwyczaj koloru żółtego bądź zielonego ze względu na częste nadkażenia bakteryjne),
- uczucie niedrożności nosa,
- uczucie ucisku w okolicy zatok,
- zaburzenia węchu,
- wyciek z nosa,
- silny, tępy ból zlokalizowany na środku czoła i nasilający się podczas pochylania,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- gorączka, zmęczenie, osłabienie,
- niekiedy ból gardła i kaszel (związane ze spływaniem wydzieliny do gardła).
Skuteczne leki na zatoki bez recepty
Aby leczenie zapalenia zatok było skuteczne, należy podjąć je jak najszybciej – zlekceważenie pierwszych objawów może poskutkować koniecznością zastosowania antybiotykoterapii w przyszłości. Pamiętaj jednak, że leki na zatoki czołowe należy przyjmować maksymalnie przez okres 7 dni. Jeżeli po tym czasie poprawa nie nastąpi, konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który wykona odpowiednie badania i stwierdzi, czy potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą laryngologiem.
Bezpieczną i często bardzo skuteczną metodą na odblokowanie chorych zatok jest płukanie ich przy pomocy wody morskiej i roztworu soli fizjologicznej. Równie dobrym domowym sposobem są inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych. Jeżeli to nie wystarczy, w każdej aptece dostępne są leki na zatoki w formie tabletek, sprayów, maści czy żeli.
Szukając dobrego leku na zatoki, warto zwrócić uwagę na takie preparaty jak Sinulan Forte, Sinudafen, Zatoxin czy Acatar Zdrowe Zatoki, które skutecznie rozrzedzają zalegającą wydzielinę, wspierając jej usuwanie z zatok, a ponadto odznaczają się działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
W rozrzedzaniu wydzieliny nagromadzonej w zatokach najskuteczniejsze są preparaty stosowane bezpośrednio do nosa, takie jak m.in. jak Irigasin (zestaw do płukania nosa i zatok), Narival (przeciwobrzękowy aerozol do nosa), Ibuprom Zatoki Hipertonic Spray, Afrin (aerozol do nosa), Xylorin czy Otrivin Katar i Zatoki.
Lecząc zapalenie zatok, równie ważne jest łagodzenie towarzyszących mu dolegliwości, wśród których najbardziej dokuczliwy jest z pewnością ból. Do tego celu idealnie nadadzą się leki przeciwbólowe jak Ibuprom Zatoki czy Metafen Zatoki, które dodatkowo obniżają gorączkę często towarzyszącą zapaleniu zatok.
Jakie leki na zatoki dla dzieci?
Leki na zatoki dla najmłodszych powinny zawierać głównie naturalne, bezpieczne zamienniki substancji czynnych w postaci wyciągów roślinnych. Na choroby zatok skutecznie pomagają m.in. ekstrakty z czarnego bzu, tymianku, dziewanny, lipy czy werbeny, które wspierają odkrztuszanie i usuwanie zalegającej wydzieliny. U dzieci można zastosować więc takie preparaty jak np. Fixin Junior czy RenoPuren Zatoki Junior.