Zasadniczo włosy mężczyzn i kobiet niczym się od siebie nie różnią, jednak panowie obdarzeni są z reguły grubszą skórą głowy oraz liczniejszymi gruczołami łojowymi, to zaś łączy się z większą tendencją do powstawania łupieżu i wzmożonym wydzielaniem sebum. Męska fryzura narażona jest ponadto na wiele innych niebezpieczeństw znacznie gorszych niż częste przetłuszczanie się włosów dlatego sprawdź, jak prawidłowo o nią zadbać.
Jak dbać o męskie włosy
Rynek kosmetyków dla mężczyzn rozwija się w bardzo szybkim tempie, co świadczy o zmianie podejścia panów do swojego wyglądu. Coraz częściej obok postawowych przyborów toaletowych takich jak mydło i pianka do golenia na łazienkowych półkach pojawiają się bardziej zaawansowane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji różnych części ciała i zaprojektowane tak, aby likwidować konkretny problem oraz wpływać na zdrowie i wygląd męskiej cery, zębów, skóry czy właśnie włosów.
Wbrew pozorom, skład preparatów przeznaczonych do dbania o męską fryzurę musi różnić się od tych stworzonych na potrzeby kobiet, dlatego korzystanie z szamponów i odżywek partnerki zdecydowanie odpada. Skóra głowy u panów jest znacznie grubsza oraz posiada więcej gruczołów łojowych które produkują większe ilości sebum, co skutkuje częstszym przetłuszczaniem się i zwiększoną tendencją do powstawania łupieżu. Na tym jednak nie koniec – większość mężczyzn prędzej czy później boryka się z problemem wypadania włosów prowadzącym do łysienia, a także z ich siwieniem. Na te przypadłości również można znaleźć skuteczne panaceum, przede wszystkim jednak trzeba znać pewne zasady i metody pozwalające na utrzymanie gęstej, lśniącej i zdrowej czupryny przed długi czas.
A więc jak dbać o włosy męskie i jakich produktów używać do ich pielęgnacji?
Absolutną podstawą jest dobór odpowiedniego szamponu. Jego działanie nie może ograniczać się jedynie do odświeżania włosów, dobry preparat powinien również odpowiednio je nawilżyć i odżywić. Z tego względu o wiele lepszym wyborem będzie kosmetyk dedykowany panom niż uniwersalny specyfik, który z reguły posiada jedynie funkcję oczyszczającą i niewiele zmienia w wyglądzie fryzury. Jeżeli zależy nam na odżywieniu włosów od cebulek aż po same końce oraz na dostarczeniu im niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i składników odżywczych, powinniśmy również jak ognia wystrzegać się żelów pod prysznic 2 w 1, które oferują jednocześnie pielęgnację całego ciała i włosów, gdyż mogą one przyczynić się do zwiększenia problemów z łupieżem oraz dodatkowo podrażnić skórę głowy.
Wybór odpowiedniego szamponu nieco się komplikuje, jeżeli posiadasz konkretny problem z włosami. Wówczas nie wystarczy zakup środka dobrej jakości dedykowanego mężczyznom, należy jeszcze rozpoznać rodzaj psującej wygląd twojej fryzury przypadłości i dobrać odpowiedni do jej zwalczenia kosmetyk. Problemów może być kilka i na każdy istnieje jakieś panaceum. Jednym z częstszych jest nadmierne przetłuszczanie się włosów, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim – tutaj szczególnie pomocne są szampony kontrolujące wydzielanie sebum, czyli łoju skórnego, ale codzienna pielęgnacja zwykłym preparatem także powinna przynieść wymierne korzyści. Również panowie prowadzący intensywny tryb życia muszą liczyć się z koniecznością codziennego mycia głowy. W ich przypadku najlepszym wyborem będzie kosmetyk o działaniu nawilżającym. Z kolei włosy cienkie i słabe wymagają używania delikatnych szamponów o wysokiej zawartości wzmacniającej witaminy B5 i nieposiadających w swoim składzie mocnych silikonów. Dla osób walczących z łysieniem odpowiednie będą preparaty przeciw wypadaniu włosów stymulujące ich odrost oraz silnie je wzmacniające. U mężczyzn najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, które jest dziedziczne i polega na działaniu androgenów zwanych DHT na mieszki włosowe, powodując ich obkurczanie i w konsekwencji wypadanie włosów. DHT czyli dihydroksytestosteron jest hormonem, pochodną testosteronu, którego zbyt wysoki poziom lub nadwrażliwość mieszków włosowych na jego obecność prowadzi do stopniowego przerzedzania się fryzury. Jeżeli w walce z powolnym przerzedzaniem się czupryny nie pomagają standardowe szampony wzmacniające i stymulujące porost, należy udać się do dermatologa – pod jego kontrolą można wypróbować silniejsze preparaty zawierające minoksidil lub amineksil takie jak przykładowo Loxon, Minoxidil, Regaine, Piloxidil czy Decros. Podczas nakładania na włosy tego typu preparatów warto masować delikatnie skórę głowy, gdyż przyczynia się to do stymulowania mikrokrążenia - lepiej ukrwiona i mocniej odżywiona skóra to również większe szanse na pojawienie się nowych kosmyków.
Co prawda szampon stanowi podstawę pielęgnacji czupryny, ale jeżeli pragniemy cieszyć się naprawdę zdrową i doskonałą fryzurą, musimy sięgnąć jeszcze po odżywki. Wbrew obiegowej opinii, nie są one przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Dzięki nim zdołamy lepiej nawilżyć, odżywić i zdyscyplinować niesforne pasma, dzięki czemu włosy będą lepiej się układały. Najlepiej wybrać taką która zadziała dwuetapowo, czyli odżywi włosy i nada im gęstość, a ponadto zadba o skórę głowy, która u mężczyzn jest przyczyną wielu problemów ze względu na dużą ilość gruczołów łojowych. Najlepiej aby odżywka należała do tej samej serii co szampon oraz aby była spłukiwana, gdyż takie najmniej obciążają włosy i zapobiegają puszeniu.
Wiesz już jakich preparatów używać aby poprawić kondycję włosów, na niewiele jednak przyda się ta wiedza jeżeli nie będziesz przestrzegał pewnych ważnych zasad postępowania z fryzurą. Nawet lśniąca i zdrowa czupryna może szybko ulec zniszczeniu w pewnych warunkach. Silne pocieranie ręcznikiem umytych włosów, związywanie ciasną gumką czy zbyt gwałtowne rozczesywanie z czasem doprowadzą do znacznego pogorszenia ich stanu, dlatego warto zamiast grzebienia zainwestować w szczotkę z naturalnego włosia oraz zrezygnować z suszenia włosów poprzez tarcie ręcznikiem – wystarczy owinąć go wokół głowy i poczekać kilka minut. Jeżeli się spieszysz i koniecznie musisz skorzystać z suszarki pamiętaj, aby nie stosować najwyższej dostępnej temperatury oraz najsilniejszego nawiewu – do suszenia najlepsze jest letnie powietrze i średni poziom przepływu powietrza. Bardzo ważne przy myciu włosów szamponem jest to, aby nie nakładać go bezpośrednio na głowę, gdyż może to wywołać podrażnienia. Zasada jest taka, że niewielką ilość substancji rozcieńczamy na dłoni wodą i dopiero wówczas przystępujemy do wtarcia jej we włosy. Równie ważna porada dotyczy spłukiwania umytej już głowy – nie należy używać do tego celu zbyt gorącej wody, gdyż wzmaga ona wydzielanie sebum. Panowie preferujący długie włosy powinni pamiętać o częstym podcinaniu końcówek, choć regularne wizyty u fryzjera są wskazane dla każdego. Dobry pracownik zakładu fryzjerskiego nie tylko dopasuje fryzurę do kształtu twarzy, ale także powiadomi o ewentualnych zmianach na skórze głowy, czy zaproponuje optymalną pielęgnację.
Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na kwestię diety, gdyż to co jemy, ma spory wpływ na stan i jakość naszej fryzury. Korzystne dla zdrowia włosów są produkty bogate w minerały i witaminy A, B6 i E dostępne w warzywach, orzechach, pestkach, przetworach mlecznych i wątróbkach, a także oleje zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Zdecydowanie wystrzegać należy się natomiast papierosów oraz tłustych, smażonych potraw.
Stylizacja włosów męskich
Nawet najzdrowsze i pełne blasku włosy nie będą prezentować się zbyt atrakcyjnie, jeśli pozostaną potargane i zmierzwione. Dlatego bardzo ważnym etapem dbania o fryzurę jest stylizacja włosów męskich. Większość panów stosuje w tym celu jedynie żele i woski, ignorując całą gamę nowoczesnych kosmetyków do stylizacji, jakie pojawiły się ostatnio na rynku. Należą do nich m.in. pasty, glinki modelujące oraz spraye stylizujące. Te pierwsze są szczególnie polecane dla osób posiadających cienkie, elektryzujące się włosy, do których modelowania zdecydowanie nie nadają się mocne żele i gumy. Pasty pozwalają na okiełznanie niesfornych włosów oraz na dowolne kształtowanie fryzury bez efektów ubocznych takich jak sklejanie. Prawdziwym hitem są natomiast spraye stylizujące zwane "memory spray", które zapamiętują fryzurę i umożliwiają zmianę ułożenia włosów w dowolnym momencie dnia. Podobnie jak pasty nie powodują sklejania kosmyków i nie obciążają włosów, które stają się elastyczne i podatne na układanie. Dzieki sprayom i pastom modelowanie fryzury stało się niezwykle proste i skuteczne, warto więc rozważyć je jako alternatywę dla tradycyjnych środków.
Kosmetyki do włosów dla mężczyzn
Jaki szampon do włosów dla mężczyzn najlepiej nawilży, odżywi, pomoże zadbać o kondycję fryzury? Jak już wcześniej wspominaliśmy, jest to w dużej mierze zależne od rodzaju problemu, jaki doskwiera naszej czuprynie. Jeżeli borykamy się z wypadaniem włosów i utratą gęstości, pomocne będą szampony wzmacniające oraz stymulujące porost, takie jak m.in. BiovaxMen zawierający innowacyjny składnik czynny o nazwie MicroQ10 stymulujący intensywny wzrost włosów, czy podobnie działający szampon dla mężczyzn DX2. Równie godny polecenia jest wspomniany już wcześniej preparat Loxon zawierający substancję o nazwie Baicapil. Jej działanie polega na blokowaniu wypadania włosów przy jednoczesnym pobudzaniu ich do wzrostu co w efekcie prowadzi do zwiększenia gęstości fryzury. Na łupież oraz częste przetłuszczanie się włosów dobrym remedium będą preparaty takie jak np. Biały Jeleń for Men z dodatkiem chmielu, Long4lashes Men czy też szampon przeciwłupieżowy Ziaja Yego. A jaki szampon dla mężczyzn będzie najlepszym wsparciem dla włosów cienkich i słabych? W tym przypadku najlepiej stosować preparaty zawierające witaminę B5, takie jak przykładowo nawilżający szampon marki Organix. Jeśli chodzi o włosy suche i słabe, które na dodatek trudno ułożyć, bardzo wskazana jest odżywka do włosów dla mężczyzn. Najlepsze odżywki dostępne na rynku to m.in. American Crew, Baxter of California, Reuzel oraz naturalna odżywka Hanz De Fuko.