Zima posiada nieodparty urok, a widok białego puchu za oknem zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednocześnie warunki pogodowe takie jak mroźne powietrze, chłodne powiewy wiatru, intensywne słońce czy smog negatywnie wpływają na kondycję delikatnego narządu wzroku. W porze śniegu często zmagamy się z suchością, pieczeniem i łzawieniem oczu, a odbijające się od lodu promienie słoneczne mogą podstępnie uszkadzać naszą siatkówkę. Jak dbać o oczy zimą? Poznaj najważniejsze zasady.
Łzawienie oczu zimą – jak temu zaradzić?
Łzawienie to normalna reakcja obronna oczu na takie czynniki atmosferyczne jak mroźne powietrze czy silny wiatr. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest noszenie okularów, które skutecznie odgrodzą delikatny narząd wzroku od srogich żywiołów.
Aby szkła działały na naszą korzyść muszą być jednak odpowiednio dobrane, inaczej mogą zaparowywać, przynosząc więcej szkody niż pożytku. Wybierając odpowiedni model należy zatem pamiętać o tym, aby okulary były dopasowane do twarzy i nie opierały się zbyt mocno na policzkach. Jeżeli nadal parują, można zaopatrzyć się w profesjonalny płyn do czyszczenia okularów typu antyfog.
Co na suchość oczu zimą?
O ile łzawienie i pieczenie oczu to głównie zmora osób spędzających dużo czasu na mroźnym powietrzu, tak suchość oczu zimą doskwiera raczej domatorom lub pracownikom zdalnym. Gdy temperatura za oknem spada uruchamiamy centralne ogrzewanie, przez co powietrze w mieszkaniu szybko nagrzewa się, a ponadto spada jego wilgotność, co sprzyja przesuszeniu i podrażnieniu oczu.
Jakie jest najprostsze remedium na suche oczy zimą? Coś, co możesz wypróbować w pierwszej kolejności to mokre ręczniki rozwieszone na kaloryferach, bądź pojemniki z wodą ustawione w pobliżu grzejnika. Niektóre osoby zalecają udekorowanie mieszkania paprociami bądź fikusami, które słyną z właściwości filtrujących powietrze – w ten sposób nie tylko poprawisz wystrój budynku, ale też zadbasz o zdrowie swoich oczu zimą.
Kosztowniejszym, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego nawilżacza powietrza. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję oczyszczania powietrza, dzięki której pozbędziesz się wszechobecnych toksyn działających drażniąco na oczy.
Co na suchość oczu zimą zalecają lekarze? Istnieje kilka prostych zasad pomagających uniknąć nieprzyjemnych objawów:
- pij minimum 2 litry wody dziennie,
- dbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, unikaj natomiast żywności przetworzonej i półproduktów, a także ograniczaj do minimum spożycie cukrów prostych,
- zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach (aby nie dopuścić do rozwoju zespołu suchego oka najlepiej utrzymywać w mieszkaniu temperaturę na poziomie 21 stopni Celsjusza),
- regularnie wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz,
- rozważ rzucenie nałogu tytoniowego, ponieważ dym papierosowy szkodzi zdrowiu oczu.
Jeżeli suche oczy zimą wciąż stanowią twój problem pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, możesz rozważyć zakup tzw. "sztucznych łez", czyli kropli nawilżających z wysokim stężeniem kwasu hialuronowego. Tego typu preparaty dostępne są bez recepty w każdej aptece, w tym również w naszej aptece internetowej.
Do najlepszych preparatów w tej kategorii można zaliczyć krople takie jak:
Wspólną cechą wspomnianych produktów jest brak konserwantów, które mogłyby niepotrzebnie wzmagać uczucie suchości i szczypania oczu. Wysoka zawartość kwasu hialuronowego zapewnia długotrwałe i intensywne nawilżenie, niwelując dolegliwości towarzyszące przesuszeniu oka takie jak podrażnienie, łzawienie, pieczenie czy zmęcznie, a ponadto wpływa na odbudowę prawidłowego filmu łzowego na powierzchni oka.
Dlaczego zimą warto nosić okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne to zdecydowanie symbol lata. O tej porze roku słońce świeci wysoko na niebie, obdarzając nas hojnie swoimi promieniami. Wbrew pozorom zimą słońce również może dać się nam we znaki, a to za sprawą śniegu bądź lodu, które skutecznie odbijają światło słoneczne, rażąc nas nim z powierzchni ziemi.
W ten oto podstępny sposób możemy być powoli okradani ze wzroku, gdyż taka niebezpieczna ekspozycja zwiększa ryzyko rozwoju groźnych chorób oczu – w tym zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej! Aby temu zapobiec, noś okulary wyposażone w filtr UV 3 kategorii również podczas zimowego wypoczynku.
Jeszcze groźniejszym zjawiskiem jest ślepota śnieżna, na którą narażają się sympatycy sportów śnieżnych i wspinaczki górskiej. Podczas takich aktywności może dojść do oparzenia rogówki nawet po upływie zaledwie jednej godziny (choć pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po 12 godzinach). Aby chronić oczy w takich przypadkach konieczny jest zakup okularów wyposażonych w filtr UV kategorii 4, który daje 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Warto ponadto wybrać model z polaryzacją, która zwiększa kontrast widzenia.