Higiena intymna po porodzie
Po urodzeniu dziecka rozpoczyna się okres zwany połogiem. Jest to czas, w którym macica ulega stopniowemu oczyszczeniu się i powraca do wielkości sprzed ciąży. Zachodzi proces gojenia się ran w obrębie krocza, jeśli poród odbył się siłami natury. Pochwa po porodzie może wydawać się nieco „luźniejsza” niż przed ciążą. Jest to zarówno efekt działania hormonów jak i przemieszczającego się przez drogi rodne dziecka, które wymusza mocne rozciągnięcie pochwy.
Kobietom po porodzie zaleca się korzystanie z prysznica, zamiast kąpieli w wannie. Krwawienie z dróg rodnych może trwać nawet kilka tygodni. Warto w tym czasie korzystać z poporodowych wkładów chłonnych. Zdecydowanie przeciwwskazane są tampony. Ich używanie w trakcie połogu zwiększa ryzyko rozwoju zakażenia.
W okresie połogu trzeba szczególnie dbać o utrzymywanie miejsc intymnych w czystości. Należy podmywać się 2 razy dziennie. Pamiętajmy o tym, aby przemywać krocze w odpowiednim kierunku – od wzgórka łonowego do tyłu. Ważne jest też dokładne osuszanie okolic intymnych. Można w tym celu korzystać z ręczników papierowych. Jeśli doszło do nacięcia krocza lub uległo ono pęknięciu, należy często wietrzyć krocze i zadbać o prawidłowe gojenie się rany.
Do podmywania się można wykorzystać preparat o działaniu antyseptycznym, który wspomaga proces regeneracji skóry krocza i błony śluzowej pochwy. Warto jednak wcześniej dopytać lekarza, czy użycie takiego środka jest potrzebne. Bezpieczny lek o działaniu miejscowym, który może być stosowany również przez mamy karmiące piersią, to Tantum Rosa. Proszek do przygotowania roztworu dostępny jest w pojedynczych saszetkach.
Na krótko przed podmywaniem miejsc intymnych, należy rozpuścić 1 saszetkę leku Tantum Rosa w 500 ml przegotowanej i ostudzonej wody. Otrzymanym roztworem zaleca się powoli polewać okolice warg sromowych i krocza. Podczas przemywania miejsc intymnych przydać się może dodatkowy pojemnik. Warto przyjąć pozycję, która jest wygodna dla kobiety. Może być to pozycja półsiedząca, stojąca lub leżąca. Dla większego komfortu, podmywać się można pod prysznicem lub w pustej wannie. Z preparatu Tantum Rosa do przemywania okolic intymnych zaleca się korzystać 1-2 razy na dobę.
Kosmetyki dla mamy po porodzie
Jakie kosmetyki dla mamy po porodzie są przydatne? Na pewno takie, które odpowiadają na potrzeby jej skóry. U wielu kobiet karmiących piersią pojawia się nasilona suchość skóry. Innym problemem jest spadek jędrności skóry i pojawienie się rozstępów. Połóg jest okresem, w którym intensywna aktywność fizyczna nie jest wskazana. Aby poprawić wygląd skóry można więc sięgnąć po odpowiednie produkty, które są bezpieczne również podczas laktacji. Przydatne kosmetyki dla mamy po porodzie to:
- balsam lub krem intensywnie nawilżający skórę,
- krem ujędrniający i zwiększający napięcie skóry,
- preparat zmniejszający rozstępy,
- nawilżający balsam do ust,
- maść do pielęgnacji brodawek sutkowych (jeśli brodawki ulegają podrażnieniu w wyniku karmienia piersią),
- delikatny płyn do higieny intymnej,
- preparat myjący pod prysznic,
- kosmetyki do twarzy, dopasowane do potrzeb skóry.
Jest to ogólna lista produktów do pielęgnacji skóry całego ciała, na której można bazować tworząc własny zestaw. Nie wszystkie kosmetyki dla kobiet po porodzie są potrzebne każdej przyszłej mamie. Jeśli nie pojawiły się rozstępy, nie ma potrzeby stosowania kosmetyku, który ma zmniejszać ich widoczność. Natomiast produkty nawilżające do twarzy i ciała przydatne są większości kobiet po porodzie. Naturalnym jest, że skóra po porodzie staje się bardziej sucha i wiotka. Dobre kosmetyki nawilżające przywracają jej właściwy poziom nawilżenia.
Dla kobiet karmiących piersią, kosmetyki nawilżające są szczególnie istotne. Podczas laktacji skóra całego ciała szybciej się przesusza. Pomadki nawilżające i inne produkty do nawilżania mogą okazać się niezbędne.
Czego potrzebuje mama po porodzie?
Co dla mamy po porodzie dodatkowo może okazać się pomocne? Młoda mama potrzebuje biustonosza do karmienia i wkładek laktacyjnych, o ile karmi dziecko piersią. Początki laktacji mogą być trudne, dlatego warto korzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, jeśli jest taka możliwość. Przy ranach krocza, przydatna jest specjalna poduszka do siadania, która zapewni kobiecie komfort i zmniejszy odczuwany ból.
Bardzo istotne jest odpowiednie odżywienie organizmu po porodzie. Co powinna jeść młoda mama? Lekkostrawne posiłki, bogate w składniki odżywcze. Muszą zawierać one wszystkie potrzebne elementy, aby odżywić organizm, który regeneruje się po ciąży. Przy karmieniu piersią, zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i składniki mineralne jest nieco większe. Trzeba pamiętać też o regularnym przyjmowaniu płynów. Kobiety karmiące piersią mogą odczuwać nasilone pragnienie w pierwszych dniach lub tygodniach po porodzie.
Co jeszcze powinna wiedzieć młoda mama?
Do pielęgnacji krocza po porodzie przyda się delikatny produkt myjący. W jego składzie znajdują się łagodne detergenty, które pomogą utrzymać okolice intymne w czystości, jednocześnie nie powodując ich podrażnienia. Składniki zawarte w kosmetykach do higieny intymnej po porodzie powinny wspiera utrzymanie odpowiedniego pH skóry w obrębie krocza.
Jeśli doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza, warto wspomóc proces gojenia się rany stosując środek antyseptyczny. Tantum Rosa po porodzie można stosować do podmywania miejsc intymnych. Lek ten jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. Zawarta w nim benzydamina przyspiesza proces gojenia się rany krocza.
Pojawienie się pierwszych oznak infekcji intymnej, takich jak świąd, obrzęk, pieczenie lub suchość, wymaga wizyty u ginekologa. Niezależnie od rodzaju zakażenia (grzybicze, bakteryjne lub inne), można zastosować przemywanie przy pomocy leku Tantum Rosa. Złagodzi on ból, zmniejszy obrzęk, uśmierzy inne dolegliwości związane z infekcją, a także odkazi miejsce objęte stanem zapalnym.
Prawidłowa pielęgnacja miejsc intymnych po porodzie wspiera proces gojenia się rany krocza i zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji, na które kobiety w połogu są szczególnie narażone.