Katar u dzieci
Katar u dzieci nazywany jest fachowo nieżytem nosa i stanowi bardzo częsty problem, z którym rodzice zwracają się o pomoc do farmaceutów. Przez wielu niesłusznie lekceważony katar i towarzyszący mu obrzęk śluzówki nie tylko pogarsza codzienne funkcjonowanie naszych podopiecznych, utrudniając im oddychanie, ale nieleczony może doprowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej oraz ostrego zapalenia zatok, co łączy się z bólem, uczuciem ucisku w głowie oraz wysoką gorączką. Co więcej, nieżyt nosa może stanowić symptom innych chorób, dlatego warto poznać przyczyny jego pojawienia się. Katar zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu i zapaleniu zatok, ale niekiedy mamy też do czynienia z katarem siennym (alergicznym).
Jak powstaje katar?
Przyczyną kataru są zazwyczaj wirusy, które wnikając do nosa, ust lub oczu wywołują stan zapalny na obszarze błony śluzowej nosa. Zmniejszeniu ulega przepuszczalność naczyń krwionośnych, tworzy się obrzęk, a przewody nosa stają się niedrożne. Dodatkowo, jeżeli katar nie jest właściwie leczony, może blokować ujścia zatok i powodować zaleganie w nich śluzu, który z czasem opanowuje zakażenie bakteryjne, a stąd już krótka droga do ostrego zapalenia zatok.
Jak leczyć katar u dziecka?
Leczenie kataru u dziecka skupia się na łagodzeniu objawów, głównie na zachowaniu drożności nosa. Zatkany nos nie tylko utrudnia funkcjonowanie dziecku, ale też może szybko przerodzić się w znacznie groźniejsze ostre zapalenie zatok, do czego nie powinniśmy dopuścić.
W pierwszej kolejności specjaliści zalecają zastosowanie płukanki na bazie chlorku sodu bądź wody morskiej w sprayu. Woda morska to roztwór soli o różnym stężeniu (wyróżniamy roztwory 0,9% zwane izotonicznymi oraz roztwory o stężeniu wyższym, zwane hipertonicznymi). Roztwór izotoniczny przeznaczony jest do nawilżania wysuszonej śluzówki nosa i najlepiej nadaje się dla niemowląt i małych dzieci, z kolei roztwór hipertoniczny wspiera usuwanie zalegającej wydzieliny, udrażniając nos – wskazany jest dla nieco starszych podopiecznych.
Woda morska to bardzo bezpieczny sposób na katar, dlatego polecana jest szczególnie u dzieci. Rozrzedza wydzielinę, wspiera jej usuwanie, a co najważniejsze – zapobiega zaleganiu śluzu w zatokach. Do tego spraye do nosa dla dzieci obkurczają obrzękniętą błonę śluzową, ułatwiając oddychanie. Preparaty te zawierają wiele mikroelementów i nie stanowią żadnego zagrożenia dla delikatnej śluzówki nosa dzieci. Niestety płukanki i spraye z wodą morską stosowane są głównie pomocniczo w leczeniu kataru i w pojedynkę mogą okazać się niewystarczające. Jakie substancje powinny zawierać leki na katar dla dzieci?
Krople do nosa dla dzieci – które wybrać?
Jeżeli roztwór wody morskiej nie wystarcza do pokonania dolegliwości, możemy sięgnąć po silniejsze środki, takie jak działające miejscowo krople do nosa dla dzieci zawierające ksylo- i oksymetazolinę – np. Nasivin Baby, który zawiera bezpieczną dla maluszków dawkę substancji czynnej. Stosując preparaty tego typu, należy jednak pamiętać, aby nie używać ich dłużej niż 5-6 dni, w przeciwnym razie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Możliwe powikłania to m.in. katar polekowy „rhinitis medicamentosa” czy obrzęk błony śluzowej wywołany jej przesuszeniem i niedotlenieniem.
Inną kwestią, na którą należy zwracać uwagę podczas szukania bezpiecznych kropli do nosa dla dzieci, jest obecność środków konserwujących, które przy dłuższym stosowaniu mogą powodować przesuszenie śluzówki, a nawet uczulenie. Przeglądając skład, zwracaj szczególną uwagę na obecność chlorku benzalkonium, który odznacza się silnym toksycznym działaniem na komórki nabłonka.
Kupując krople do nosa dla dzieci, które udrażniają zalegającą wydzielinę, warto też poszukać aerozoli wyposażonych w aplikator jednodawkowy (podający jedną dawkę leku przy jednorazowym naciśnięciu), które gwarantują zaaplikowanie dziecku odpowiedniej ilości preparatu.
Preparaty ziołowe na katar dla dzieci
Leczenie kataru u dzieci warto wspomóc bezpiecznymi w stosowaniu preparatami ziołowymi, które dostępne są w większości aptek w postaci kropli, syropów czy saszetek. Dzięki takim lekom mamy większą szansę na uniknięcie konieczności zastosowania antybiotyków, gdyż działają one przeciwwirusowo i wzmacniająco na układ odpornościowy. Zioła, które wspierają w leczeniu kataru to m.in. ziele werbeny, bez czarny, korzeń goryczki czy wyciąg z Andrographis paniculata.