Przyczyny powstawania opuchniętych nóg
Jedną z przyczyn wystąpienia puchnięcia nóg łatwo zidentyfikować – w przypadku urazu lub kontuzji zazwyczaj występuje opuchlizna i ból. Czasem jednak przyczyna puchnięcia nóg nie jest tak oczywista. Opuchnięte kostki mogą pojawić się bez wyraźnego powodu i zaniepokoić pacjenta. Wtedy można podejrzewać, że stoją za nimi choroby układu sercowo-naczyniowego. Bezpośrednimi czynnikami sprzyjającymi puchnięciu nóg mogą być:
- zakrzepica żylna,
- niewydolność krążenia,
- zapalenie żył powierzchownych,
- zapalenie naczyń limfatycznych.
Puchnięcie nóg mogą również powodować choroby układu dokrewnego, w tym m.in. choroby tarczycy. Objaw ten towarzyszy też chorobom tkanki łącznej i stawów, chorobom nerek czy zaburzeniom gospodarki białkowej, wodnej i mineralnej organizmu.
Opuchnięte kostki u nóg mogą także wskazywać na problemy zdrowotne, takie, jak niewydolność serca, marskość wątroby, zespół tarczycowy, niedoczynność tarczycy, niedożywienie i niedobór białek oraz witaminy B1. Opuchlizna kostek u nóg może występować także podczas ciąży, jako, że przyszłe mamy borykają się z utrudnionym odpływem krwi z nóg, a także podczas przyjmowania niektórych leków, np. kortykosteroidów.
Niekiedy spuchnięte stopy i kostki mają podłoże zapalne lub alergiczne.
Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami?
Istnieje wiele sposobów, które mogą wpłynąć na zmniejszenie opuchlizny nóg i kostek u nóg i przynieść ukojenie. Wśród nich warto wymienić regularny odpoczynek. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, czy to stojącej, czy siedzącej, wpływa na pogorszenie odpływu chłonki z kończyn dolnych. Dlatego, pracując na stojąco lub siedząco, trzeba starać się jak najczęściej robić sobie przerwy i w miarę możliwości dużo spacerować, optymalnie co 2–3 godziny.
Kolejną metodą na obrzęki kończyn dolnych jest kompresjoterapia. Do środków stosowanych w tej metodzie zalicza się przede wszystkim wyroby uciskowe – podkolanówki, rajstopy i pończochy, które ułatwiają aktywność zawodową. Są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Rozróżnia się cztery stopnie ucisku wymienionych wyrobów. Powinno się go dobrać stosownie do potrzeb4. O pomoc w tym zakresie można poprosić lekarza lub fizjoterapeutę.
Sposobem pomocnym w zmniejszaniu opuchlizny nóg jest regularna aktywność fizyczna. Wśród zalecanych ćwiczeń wymienia się naprzemienne zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp, jazdę na rowerze, a także robienie kółek w stawach skokowych. Cały trening powinien trwać ok. 10 minut, a jego intensywność powinna być tak dobrana, by nie doprowadzał do przekrwienia mięśni, co mogłoby niepotrzebnie nasilić obrzęk nóg.
Opuchlizna nóg może dawać się we znaki w upalne dni. Ważne jest wtedy odpowiednie nawodnienie organizmu. Ulgę przynieść może także moczenie nóg w zimnej wodzie.
Opuchnięte nogi – kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?
Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymaga sytuacja, kiedy obrzęk pojawił się nagle i z czasem wyraźnie się nasila. Specjalista dokona oceny stanu kończyn dolnych, przeprowadzi wywiad z pacjentem, a także zleci szczegółowe badania, które pomogą zidentyfikować czynniki wpływające na ten problem zdrowotny.
W diagnostyce obrzęków nóg wykorzystuje się takie badania, jak badanie moczu i krwi, EKG i echo serca, badanie USG doppler (tzw. doppler przepływowy).
Jakie leki na opuchnięte nogi?
Jedną z metod leczenia puchnięcia nóg jest farmakoterapia. Przy doborze leków należy uwzględnić przyczynę wystąpienia dolegliwości oraz stopień jej nasilenia. Na objawy przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się tabletki na opuchnięte nogi, wśród których można wymienić leki dostępne w aptece bez recepty, np. Diosminex. Lek ten zmniejsza obrzęki, dodatkowo przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach oraz poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne.
Przed użyciem Diosminex należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania albo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.