Pielęgnacja męskiej skóry
Troska o wygląd zewnętrzny przez panów nie jest we współczesnym świecie kojarzona z brakiem męskości. Wręcz przeciwnie – niemalże wymaga się od nich, aby przykładali większą uwagę do tych kwestii, niegdyś prawie całkowicie ignorowanych. Dbanie o skórę jest szczególnie ważne, gdyż jest to narząd pełniący istotne funkcje w naszym organizmie – stanowi barierę nie do przebycia dla szkodliwych zewnętrznych czynników biologicznych, fizycznych i chemicznych, takich jak np. drobnoustroje chorobotwórcze czy promieniowanie ultrafioletowe. Bierze udział m.in. w termoregulacji ustroju, gospodarce wodno-elektrolitowej za pośrednictwem gruczołów potowych oraz gospodarce witaminowej, gdyż dochodzi w nim do syntezy witaminy D3. Od dobrej kondycji naszej powłoki cielesnej zależy więc w dużej mierze nasze zdrowie. Ponadto zadbana i młodo wyglądająca skóra to jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności tak wśród kobiet, jak i mężczyzn
Trzeba jednak pamiętać, że narząd ten znacznie różni się budową u obydwu płci, dlatego panów obowiązują zupełnie inne reguły jego pielęgnacji, konieczny jest także zakup odpowiednich preparatów przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn. Korzystanie z kosmetyków żony czy córki zdecydowanie odpada – przede wszystkim męska skóra jest za sprawą testosteronu o około 25 proc. grubsza niż skóra pań oraz mniej delikatna, dzięki czemu stanowi solidniejszą barierę dla czynników zewnętrznych. Ponadto posiada większą ilość gruczołów łojowych, co stanowi dla niej ochronę przed nadmierną utratą wilgoci oraz powoduje, że wolniej się starzeje. Jak narazie brzmi to tak, jakby skóra panów posiadała same zalety, jednak to nie do końca prawda – liczniejsze gruczoły łojowe oznaczają przeważnie tłustą cerę, więcej zanieczyszczeń oraz częstsze stany zapalne, objawiające się zazwyczaj wypryskami, wykwitami, zaskórnikami czy też przewlekłym trądzikiem.
Starzenie się skóry u mężczyzn przebiega co prawda wolniej niż u kobiet, jednak wiąże się ze znacznie głębszymi zmarszczkami i bruzdami. Testosteron, chociaż czyni skórę panów grubszą i odporniejszą, odpowiada również za bujniejszy zarost na nogach i klatce piersiowej, zwiększenie łojotoku i łupieżu, a także za wydzielanie potu o ostrym, intensywnym zapachu. Golenie twarzy z kolei wywołuje wiele komplikacji takich jak podrażnienia, skaleczenia, czy nadmierne wysuszenie, dlatego należy wiedzieć jakich środków używać przed przystąpieniem do usuwania zarostu, jak i zaraz po. Do tego mężczyźni znacznie szybciej i częściej łysieją, zazwyczaj na tle androgenowym. Jak więc widać, pielęgnacja skóry męskiej wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Odmiennego traktowania wymaga skóra twarzy, a innego głowy, czy całego ciała.
Pielęgnacja męskiej twarzy
Jako, że większość panów zmaga się z cerą tłustą, w pielęgnacji męskiej twarzy kluczową rolę odgrywa odpowiednie oczyszczanie. Do tego celu nie nada się jednak zwyczajne mydło, które wpływa wysuszająco na skórę, a ponadto często wywołuje podrażnienia. Twarz najlepiej oczyszczać przy pomocy żelu z mikrogranulkami – ten drobny dodatek pomoże delikatnie złuszczyć naskórek. Do cery tłustej, trądzikowej najlepiej nadadzą się preparaty zawierające składniki takie jak kwasy AHA i NNKT, siarka, cynk i zioła o działaniu przeciwtrądzikowym. Trzeba jednak wcześniej rozpoznać dokładny typ swojej skóry, by dobrać przeznaczony dla niej preparat, gdyż nie każdy mężczyzna posiada cerę tłustą. W celu dodatkowego odświeżenia twarzy, warto po umyciu przetrzeć ją tonikiem. Dobrymi rezultatami mogą poszczycić się panowie, stosujący przynajmniej raz w tygodniu peeling. Zabieg ten pomaga w pozbyciu się martwego naskórka oraz sprawia, że skóra staje się gładka w dotyku i dobrze odżywiona.
Równie ważną kwestią jest właściwe nawilżenie, do czego służą kremy do twarzy dla mężczyzn. Powinny też odżywiać skórę i zwiększać jej napięcie, a także chronić przed działaniem mrozu, wiatru i promieni słonecznych. Kremy wywołują szereg pozytywnych skutków – przede wszystkim wspierają funkcje obronne skóry twarzy, ale też zmiękczają, odświeżają oraz poprawiają sprężystość i koloryt cery, przez co staje się mniej wysuszona, ziemista, szorstka i zaniedbana, a w efekcie też mniej skłonna do podrażnień i wyprysków. Należy wcierać je zarówno w twarz, jak i w szyję, najlepiej rano i wieczorem. Oczywiście aby dobrać odpowiedni krem, musisz rozpoznać typ swojej cery – w zależności od jej rodzaju może to być preparat nawilżający, matujący bądź odżywczy.
Do pielęgnacji twarzy zalicza się również golenie zarostu, które może wywoływać wiele nieporządanych skutków takich jak podrażnienia, skaleczenia, czy nawet alergie. Z rytuałem tym większość mężczyzn zapoznaje się już w wieku nastoletnim, a mimo to wielu z nich wciąż popełnia błędy skutkujące dyskomfortem na twarzy. Jednym z najczęstszych jest przystępowanie do usuwania zarostu bezpośrednio po wstaniu z łóżka, kiedy to skóra twarzy jest najbardziej wrażliwa i łatwo ją pokaleczyć. Ponadto źle dobrany preparat do golenia może być przyczyną podrażnień, najlepiej więc zdecydować się na delikatne pianki lub kremy do skóry wrażliwej. Działają one zmiękczająco na zarost, dzięki czemu usuwanie go obywa się bez trudu, bólu i podrażnień, dodatkowo zaś chronią skórę. Ogolonej twarzy nie można pozostawić samej sobie – po opłukaniu jej zimną wodą należy użyć odpowiedniego kosmetyku po goleniu do nawilżenia skóry. Najlepsze w tej kategorii są kremy i balsamy nawilżająco – kojące, ale dla osób o cerze tłustej zaleca się używanie beztłuszczowych żeli. Wody po goleniu, pomimo wielu zalet takich jak antybakteryjne, orzeźwiająco – chłodzące działanie, odradzane są ze względu na wysoką zawartość alkoholu, który powoduje wysuszenie oraz zaczerwienienie skóry.
Jeżeli chodzi o starzenie się skóry twarzy i powstawanie zmarszczek, mężczyźni są na uprzywilejowanej pozycji względem kobiet. Za sprawą kolagenu i elastyny oblicza panów pozostają dłużej sprężyste i gładkie, jednak zmarszczki, gdy już się pojawią, bywają znacznie głębsze niż u pań. Kurację przeciwzmarszczkową najlepiej zacząć już po 30 roku życia i wykorzystywać w jej ramach preparaty zawierające substancje takie jak bioflawonoidy oraz witaminy C i E, które pomagają zwalczać wolne rodniki.
Pielęgnacja ciała dla mężczyzn
Głównym problemem w pielęgnacji skóry całego ciała u mężczyzn jest wydzielanie dużych ilości potu o ostrym zapachu, wywołane nadreaktywnością gruczołów potowych. Obliczono, że panowie wytwarzają go od 500 do 1500 ml, a więc znacznie więcej niż kobiety. Rejonami najbardziej "produktywnymi" są pachy, stopy i dłonie, ale nadmierne pocenie może obejmować całe ciało. Z tego względu najlepiej używać męskich żeli pod prysznic, które charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem, utrzymującym się jeszcze długo po zakończeniu kąpieli. W walce z nadmierną potliwością można też wykorzystać suplementy diety. Do tego niezbędne są dezodoranty, a zwłaszcza antyperspiranty, których substancje aktywne hamują nadmierne wydzielanie potu oraz niwelują jego silną woń. W przypadku, gdy najbardziej pocą się stopy, można potraktować je zasypkami, pudrami bądź maściami.
Osobną kwestią jest nawilżanie całego ciała. Paradoksalnie, woda powoduje wysuszenie skóry, dlatego jeżeli chcesz mieć ją gładką, miękką i nawilżoną, powinieneś zdecydować się na balsam do ciała. Wśród kosmetyków stosowanych podczas kąpieli powinien znaleźć się również żel do higieny intymnej – niewielu mężczyzn go stosuje nie wiedząc, że podobnie jak kobiety, narażeni są na podrażnienia okolic intymnych.
Zadbany mężczyzna nie zapomina o takich szczegółach jak pielęgnacja dłoni i stóp. Krem do rąk jest w gruncie rzeczy jedynym damskim kosmetykiem w łazience, który może być używany również przez panów, pod warunkiem, że charakteryzuje się odpowiednimi właściwościami natłuszczającymi, regenerującymi i odżywczymi. Zimą warto zakładać rękawiczki, gdy temperatura spada poniżej zera – mróz bardzo wysusza skórę dłoni. Do równie prostych należy pielęgnacja stóp. Twarde i zrogowaciałe pięty wcale nie dodają ci męskości, dlatego najlepiej potraktować je specjalną tarką podczas kąpieli, a następnie nałożyć tłusty krem do stóp bądź wazelinę.
Kosmetyki dla mężczyzn
Pielęgnacja męskiej skóry wymaga przede wszystkim systematyczności. Konsekwentne stosowanie się do powyższych wytycznych i przekucie ich w nawyki pozwoli ci na przeobrażenie się w zadbanego mężczyznę, co znacznie ułatwia życie zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego nie zwlekaj i zaopatrz się we wszystkie potrzebne preparaty – wbrew stereotypom posiadanie ich nie odejmie ci męskości. Musisz jedynie dokładnie rozpoznać potrzeby swojej skóry, aby wybrać najodpowiedniejsze specyfiki, gdyż oferta kosmetyków dla mężczyzn jest bardzo bogata i stale się rozrasta.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla mężczyzn to przede wszystkim krem i balsam po goleniu. Dobry krem do twarzy dla mężczyzn powinien przede wszystkim nawilżać, chronić, regenerować, odżywiać, ale też koić i łagodzić podrażnienia. Warte polecenia kremy to m.in. pozbawiony parabenów i silikonów, hipoalergiczny krem dla mężczyzn Biały Jeleń Men, krem nawilżający Ziaja Yego, Flos-lek Flosmen, czy Ava Eco Men. Do pielęgnacji skóry po goleniu najlepiej stosować balsamy tej samej linii, co kremy.
Wśród kosmetyków do pielęgnacji ciała najważniejszą rolę odgrywa żel pod prysznic dla mężczyzn, a to ze względu na dużą skłonność panów do nadmiernego wydzielania potu o ostrym zapachu. Dobrym żelem eliminującym ten problem jest np. żel pod prysznic Nuxe Men, czy Ziaja Yego. Nie należy zapominać o nawilżeniu całego ciała po wysuszającej skórę kąpieli. Do tego celu idealnie nada się balsam do ciała dla mężczyzn. Godny polecenia, tani preparat zapobiegający przesuszaniu się naskórka po myciu to np. balsam Ziaja Yego.
Codzienna rutyna pielęgnacyjna
-
Oczyszczanie:
-
Tonizacja:
- Tonik, który przywraca skórze naturalne pH, może być szczególnie ważny przy skórze trądzikowej.
- Przykład: Visaxinum Med żel.
-
Nawilżanie:
-
Ochrona przeciwsłoneczna:
- Codziennie aplikuj krem z filtrem SPF, szczególnie ważny przy trądziku różowatym.
-
Dodatkowa pielęgnacja:
- Serum z witaminą C na dzień, retinol na noc (w przypadku starzenia się skóry).
- Produkty z kwasem hialuronowym dla dodatkowego nawilżenia.
Opinie dermatologów
Dermatolodzy podkreślają znaczenie dopasowania produktów do indywidualnych potrzeb skóry. Zalecają unikanie kosmetyków z dużą ilością substancji drażniących oraz preferowanie produktów hipoalergicznych. Regularne konsultacje dermatologiczne mogą pomóc w dostosowaniu rutyny pielęgnacyjnej i leczeniu bardziej złożonych problemów skórnych