Niestety przejrzystość ludzkiego oblicza ma też swoje minusy – na twarzy, szybciej niż na jakiejkolwiek innej części ciała, pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Co więcej, można z niej łatwo wyczytać przebyte choroby, problemy, nadmiar stresu czy nieprzespaną noc, a to nie sprzyja pewności siebie czy nieskrępowanemu nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Podstawą dbania o urodę jest więc codzienna pielęgnacja twarzy, która nie tylko zapewni nam świeży i zadbany wygląd na co dzień, ale również pozwoli na znaczne spowolnienie procesów starzenia i zatrzymanie młodości na dłużej.
Rozpocznij pielęgnację, nim będzie za późno
Niestety wśród kobiet wciąż można spotkać się z powszechnym przekonaniem, że codzienna pielęgnacja twarzy to zajęcie dla starszych pań, które zmagają się ze zmarszczkami i obwisłą skórą. Młodzi ludzie często lekceważą kwestię regularnej pielęgnacji naiwnie sądząc, że skoro ich cera jest jędrna i sprężysta, to nie wymaga poświęcania jej uwagi. Tymczasem prawda jest taka, że proces starzenia się naszej cielesnej powłoki ma swój początek już po ukończeniu 25 roku życia i trwa nieprzerwanie aż do śmierci. Już wtedy proces produkcji naturalnego kolagenu przez nasz organizm zaczyna spowalniać, a mniejsze ilości tego składnika oznaczają mniejszą elastyczność i sprężystość – powoli zaczynają wyłaniać się pierwsze zmarszczki, skóra zaś nie przylega już tak ściśle do kształtu twarzy, wisząc na niej jak zbyt obszerna kurtka. Starzenie organizmu jest co prawda nieuniknione; nie można go w żaden sposób całkowicie zatrzymać, nie ma też możliwości odwrócenia jego skutków, chyba że w sposób sztuczny, przy pomocy skalpela. Absolutnie osiągalne dla każdej osoby jest natomiast znaczne opóźnienie tego procesu, jednak aby do tego doprowadzić należy rozpocząć pielęgnację odpowiednio wcześnie, kiedy nasza skóra wciąż wygląda młodo i atrakcyjnie, nie zaś w momencie, kiedy flaczeje i pokrywa się głębokimi bruzdami – wówczas pomóc może jedynie interwencja chirurga bądź inne drogie i inwazyjne metody.
Sama pielęgnacja twarzy to jednak nie wszystko – starzenie się skóry to złożony proces, na który składają się nie tylko czynniki wewnątrzpochodne, takie jak nasze predyspozycje genetyczne i biologiczne, ale także zewnątrzpochodne, a więc szkodliwe nawyki: palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, kiepskiej jakości dieta, stresujący styl życia, nadużywanie alkoholu, życie w zanieczyszczonym środowisku czy nawet zbyt częste korzystanie z komputera emitującego promieniowanie jonizujące. Wskazane jest zatem, aby wraz z codzienną pielęgnacją skóry twarzy w parze szła zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej zrównoważony, co z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję cielesnej powłoki, ale również całego organizmu.
Najlepszą motywacją do wprowadzenia zmian w codziennej rutynie będzie poznanie faktów na temat starzenia się skóry. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wewnątrzpochodne czynniki wpływające na postępującą wraz z upływem czasu degradację naszej cielesnej powłoki stanowią zaledwie trzydzieści procent całości. Zaliczamy do nich głównie genetycznie zakodowaną skłonność organizmu do obniżania swoich zdolności regeneracyjnych u osób starszych, mniejszą aktywność metaboliczną komórek oraz większą podatność na stres oksydacyjny. Na te naturalne mechanizmy i procesy nie istnieje na razie żaden środek zaradczy, a więc niejako prędzej czy później jesteśmy skazani na porażkę. O wiele większa część czynników ma jednak naturę zewnątrzpochodną, dlatego zmieniając nawyki i dbając o siebie możemy odroczyć ów straszny i niechciany proces na wiele lat. Wśród czynników, na które posiadamy spory wpływ, najistotniejszym jest kontakt z promieniowaniem słonecznym. Szacuje się, iż promieniowanie UV sprzyja starzeniu się skóry w stopniu najwyższym, gdyż odpowiedzialne jest za około osiemdziesiąt procent zmian. Nadmierna ekspozycja ciała na światło słoneczne postarza naskórek w bardzo szybkim tempie, a zjawisko to nazywamy fotostarzeniem; polega ono głównie na degradacji kolagenu oraz włókien elastyny przez niszczycielskie promieniowanie, a także na powstawaniu uszkodzeń na poziomie kodu DNA i zwiększaniu liczby wolnych rodników na skórze. Całkowite unikanie słońca nie jest oczywiście wskazane, ze względu na syntezę niezbędnej witaminy D w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, należy jednak wystrzegać się wielogodzinnych kąpieli słonecznych i bezwzględnie korzystać z fitrów UV.
Wolne rodniki, czyli cząsteczki charakteryzujące się dużą niestabilnością i aktywnością ze względu na posiadanie niesparowanych elektronów, pojawiają się w nadmiarze również u osób, które żyją w stresie i zanieczyszczonym środowisku, a także spożywają niezdrową, wysoko przetworzoną żywność. Te żywiołowe atomy pełnią pożyteczną rolę w organizmie, pod warunkiem, że nie jest ich zbyt dużo; zazwyczaj chronią nas przed wirusami i bakteriami, jednak w dużym stężeniu atakują również komórki zdrowe, przyspieszając proces starzenia się skóry. Kolejnym niezwykle destrukcyjnym dla skóry nawykiem jest palenie papierosów. Jeżeli zastanawiasz się, jak dbać o skórę twarzy, weź pod uwagę rezygnację z nałogu. Nikotyna przede wszystkim niszczy witaminę C i ogranicza jej zbawczy wpływ na nasz organizm. Poza działaniem odtruwającym składnik ten ma kluczowy wpływ na prawidłową budowę kolagenu, a także zapewnia zachowanie elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Ponadto mnogość szkodliwych składników obecnych w dymie papierosowym czyni cerę szarą i gorzej dotlenioną, nałogowi palacze posiadają też znacznie więcej zmarszczek, które dodatkowo są znacznie głębsze i wyraźniejsze.
Codzienna pielęgnacja twarzy
Zrezygnowanie z destrukcyjnych nawyków i stresującego stylu życia, zmiana środowiska na bardziej przyjazne zdrowiu i pozbawione zanieczyszczeń, czy też skomponowanie specjalnej, zbilansowanej diety to ważne kroki, jeżeli pragniesz zachować młodą skórę na dłużej. Musisz jednak pamiętać, że bez względu na wszystkie twoje starania, z czasem twój organizm będzie produkował coraz mniej kolagenu, składnika zapewniającego cielesnej powłoce naturalną jędrność i elastyczność, a co za tym idzie, w płaszczu kolagenowym nieuchronnie zaczną pojawiać się luki.Te drobne rozszczelnienia w strukturze naskórka nieuchronnie prowadzą do niedoborów wody, witamin, a także mikro i makroelementów, trzeba je więc dostarczać z zewnątrz, używając do tego celu specjalnych kosmetyków – w innym razie skóra zestarzeje się o wiele szybciej, niż byśmy sobie tego życzyli.
A więc, jak dbać o twarz? Podstawą codziennej pielęgnacji, bez względu na rodzaj cery, jest nawilżanie twarzy. Czynność ta ma za zadanie zatrzymanie wody i innych cennych składników w strukturze skóry na możliwie jak najdłuższy czas – uwięzienie wilgoci w znacznej mierze wpływa na przedłużenie młodości naszego oblicza. Jednak zanim przystąpimy do tego jakże ważnego etapu, musimy skórę odpowiednio przygotować. Codzienną pielęgnację rozpoczynaj od oczyszczania. Oczyszczanie twarzy to ważny etap, którego pominięcie zniweczy wszelkie dalsze próby zadbania o młody wygląd. Każdego dnia na powierzchni twarzy gromadzą się warstwy martwego naskórka, tłuszcz, pot, nadmiar sebum, zwykły kurz i brud bądź pozostałości wczorajszego makijażu, które nie pozwalają skórze swobodnie oddychać, jak również prowadzą do zaburzenia jej naturalnej równowagi. Zaniechanie oczyszczania twarzy może też z dużym prawdopodobieństwem doprowadzić do tworzenia się zaskórników na powierzchni skóry, a te również nie dodadzą nam urody. Zanim jednak przystąpisz do dzieła zorientuj się w typie swojej cery, aby dostosować do niej odpowiedni kosmetyk. Przykładkowo do pielęgnacji cery normalnej bądź naczynkowej najbardziej odpowiedni okaże się dobrze dobrany płyn micelarny, z kolei cerę suchą i dojrzałą najlepiej potraktować mleczkiem, zaś tłustą, łojotokową i skłonną do trądziku – antybakteryjnym żelem. Staraj się wybierać kosmetyki o łagodnym składzie oraz neutralnym pH – przede wszystkim nieperfumowanych, aby uniknąć podrażnień. Oczyszczanie twarzy zakończ spłukaniem preparatu zimną bądź chłodną wodą, która dodatkowo domknie pory skóry.
Tonizowanie to następny ważny krok w codziennej rutynie osób zainteresowanych tym, jak dbać o skórę twarzy. Krok ten jest często pomijany, co stanowi powszechną, ale niebezpieczną dla zdrowia cery praktykę. Zrezygnować z niego mogą jedynie osoby korzystające z płynu miclearnego w pierwszym etapie pielęgnacji, gdyż poza wymiataniem brudu z powierzchni twarzy zapewnia on również przy okazji tonizowanie. Oczyszczanie twarzy z pozostałości martwego naskórka i zanieczyszczeń powoduje zaburzenie naturalnego, kwasowego pH skóry, które stanowi jej swoistą barierę ochronną przed różnego rodzaju bakteriami, grzybami oraz szkodliwym wpływem środowiska. Zadaniem tonizowania jest zatem przywrócenie skórze ochrony, ale nie tylko – dobry tonik do twarzy powinien również zapobiegać przeuszaniu się skóry oraz działać niczym delikatny peeling, oczyszczając ją dodatkowo z tych zanieczyszczeń i fragmentów martwego naskórka, które pominęło oczyszczanie płynami, mleczkami i żelami – dzięki temu skóra lepiej wchłonie drogocenne składniki kremów, które zaaplikujemy jej w następnym kroku. Kupując tonik kieruj się przede wszystkim tym, aby był to preparat bezalkoholowy, gdyż tylko taki produkt zapewni ochronę bez zbędnych podrażnień i wysuszenia naskórka.
W końcu dotarliśmy do najważniejszego punktu codziennej pielęgnacji twarzy, jakim jest nawilżanie. Po zabiegach oczyszczania i tonizowania skóra jest finalnie gotowa na przyjęcie i zaabsorbowanie odżywczych składników obecnych w kremach i olejkach. Krem do twarzy należy dobrać stosownie do rodzaju cery; w razie problemów z rozpoznaniem jej typu, najlepiej udać się do dermatologa, który zaproponuje odpowiednią pielęgnację. Krem powinno aplikować się dwa razy dziennie: rano i wieczorem, przy czym skład preparatu stosowanego zaraz po przebudzeniu powinien różnić się od tego używanego pod wieczór, na parę godzin przed pójściem spać. Różnica ta dotyczy przede wszystkim gęstości specyfiku; krem stosowany na dzień znacznie lepiej spełni swoje funkcje do których należy pielęgnacja i ochrona naskórka, jeżeli będzie charakteryzowała go lżejsza konsystencja. Z kolei produkt stosowany pod koniec dnia musi być bogatszy w składniki odżywcze, a więc cięższy, w nocy bowiem skóra, tak jak reszta organów, regeneruje się. Proces naturalnej odbudowy będzie przebiegał efektywniej, jeżeli wspomożemy go kremem zawierającym odpowiednie składniki. Pamiętaj jednak, aby zaopatrzyć się w osobny, specjalny krem pod oczy, gdyż zwykłe smarowidło używane do pielęgnacji twarzy i szyi może wywołać podrażnienia, a nawet opuchliznę, jeżeli rozsmarujemy je w pobliżu narządu wzroku. Nie bez znaczenia jest też sposób aplikacji kremu – ten pod oczy powinno nakładać się punktowo, a następnie delikatnie wklepywać opuszkami palców, poczynając od wewnętrznego kącika oka, kończąc zaś w okolicy skroni. Krem do twarzy rozcieraj kolistymi ruchami, kierując się od czoła, poprzez skronie i policzki aż do brody, a następnie znów w stronę górnej części głowy Na koniec możesz go delikatnie wklepać, a także dodać masaże i różnorodne ćwiczenia, które zapewnią niezwykły efekt odmładzający. Uważaj jedynie, aby nie wcierać kremów do twarzy nazbyt mocno, gdyż może to osłabić ich działanie, zwłaszcza jeżeli mówimy o preparatach z filtrami UV.
Jak dbać o twarz w zależności od typu cery? Dostosuj swój krem; jeżeli jesteś posiadaczem cery tłustej, z rana używaj preparatu matującego, wieczorem zaś kremu seboregulującego. Cera sucha? Wypróbuj serum odżywczo-nawilżające bez względu na porę dnia. Do cery normalnej zastosuj krem nawilżający z rana i odżywczy przed snem. W przypadku cery naczynkowej z kolei używaj po wstaniu preparatów wzmacniających, wieczorem zaś kojących i wyciszających.
To tyle, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację twarzy. Mówiąc w skrócie – oczyszczaj, tonizuj, nawilżaj i chroń. Dwa, góra trzy razy w tygodniu możemy dodatkowo wykonać peeling twarzy, który poskutkuje dokładnym oczyszczeniem skóry z nadmiaru sebum, odblokuje gruczoły łojowe, wygładzi, a nawet usunie drobne niedoskonałości. Stosowanie peelingu skuteczniej niż zwykłe oczyszczanie twarzy przygotowuje naskórek na przyjęcie odżywczych składników obecnych w kremach i maseczkach, przyspiesza bowiem naturalny proces złuszczania starej, obumarłej i zrogowaciałej skóry, która zalega na powierzchni. Należy jednak pamiętać, aby zabieg ten dostosować do typu cery; jeżeli jest ona wrażliwa, najlepiej zastosować peeling drobnoziarnisty, bądź enzymatyczny. W przypadku cery tłustej bądź normalnej, bez wahania można potraktować twarz peelingiem gruboziarnistym. Osoby z trądzikiem powinny zapomnieć o peelingu, gdyż może on jedynie pogorszyć sprawę.
Kosmetyki do twarzy stanowią niezbędny element codziennej pielęgnacji, jednak same w sobie nie wystarczą, aby uczynić skórę piękną, młodą i zdrową. Równie ważna jest odpowiednia dieta, zdrowy sen, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz wystrzeganie się nadmiaru stresu. Unikaj jak ognia wysoko przetworzonej żywności, cukru oraz używek, zwłaszcza papierosów. Alkohol ograniczaj do minimum, pij natomiast dużo wody; w diecie uwzględnij przede wszystkim takie składniki przyjazne skórze jak witaminy A i E, koenzym Q10, lecytyna i retinol – znajdziesz je w pełnowartościowych produktach spożywczych, głównie w warzywach: szpinaku, brokułach, soji, fasoli, awokado, oliwkach, pietruszce, paprycem czosnku, marchwi, sałacie, kapuście, ale również w rybach, wątróbce, nabiale, produktach pełnoziarnistych czy orzechach. Zmieniając swoją dietę, styl życia, a także stosując się do powyższych porad codziennej pielęgnacji, z czasem zbudujesz rutynę pozwalającą ci na zachowanie młodej skóry twarzy na długie lata!