Kłopotliwa dolegliwość wiąże się głównie z nieestetycznym wyglądem stóp, choć niekiedy przybiera znacznie większe rozmiary i urasta nawet do rangi poważnego problemu zdrowotnego. Jeżeli szczeliny w piętach staną się nad wyraz głębokie, sięgając aż do warstwy skóry właściwej, może to otworzyć wirusom i bakteriom drogę do wnętrza ciała, a stąd już niedaleka droga do zakażenia. Co więcej, pęknięcia mogą stać się źródłem bólu uniemożliwiającego normalne codzienne funkcjonowanie. Popękane pięty swędzą, pieką i bolą i z całą pewnością nie nadają się do tego, aby eksponować je w miejscach publicznych. Odkryj, Skąd biorą się podobne przypadłości i jak z nimi zawalczyć, aby skóra na stopach odzyskała dawną elastyczność i blask.
Od czego pękają pięty?
Skóra to największy organ w ciele człowieka pełniący różnorodne funkcje oraz charakteryzujący się złożoną budową. Całkowicie pokrywa i osłania wszelkie narządy wewnętrzne i choć na pierwszy rzut oka wygląda jednakowo w każdym miejscu, w rzeczywistości posiada bardzo niejednorodną strukturę. Nasza cielesna powłoka to bez wątpienia niezwykle skomplikowany i wyspecjalizowany mechanizm, zwłaszcza w tych miejscach ciała, które szczególnie mocno narażone są na uszkodzenia. Do takich obszarów z całą pewnością należą stopy, które każdego dnia wytrzymują nacisk całego naszego ciężaru. Czy wiesz, że skóra w tych miejscach jest prawie dwa razy grubsza niż w innych rejonach ciała? Zwiększając swoje gabaryty dostosowała się do niekorzystnych warunków, czyli do dużego obciążenia. Na jej strukturę składa się niemalże 60 wyspecjalizowanych warstw; taka gruboskórność sprawia, że podczas chodzenia nie czujemy dyskomfortu, jednak z drugiej strony wiąże się z to z wieloma komplikacjami – jedną z nich jest rogowacenie skóry na piętach spowodowane tym, że naskórek szybciej narasta niż pozbywa się martwych komórek w procesie złuszczania. Co więcej, skóra na piętach charakteryzuje się niewielką ilością gruczołów łojowych, a więc cierpi na ciągły brak nawilżenia i natłuszczenia. Nieustannie odwodniona i sucha, traci swoją zdolność do regeneracji. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację tych rejonów, ochronna warstwa rogowa będzie narastać, tracić elastyczność i jędrność, a gdy przeobrazi się w końcu w gruby i sztywny pancerz, zacznie pękać. Z drugiej strony jednak, zbyt intensywny pedicure także może zaszkodzić, prowadząc do wysuszenia i złuszczenia naskórka – istotna jest zatem pielęgnacja zrównoważona, gdyż zarówno niepozbywanie się martwego naskórka z pięt, jak i zbyt agresywne jego ścieranie mogą zaszkodzić skórze pięt.
Od czego pękają pięty, nie licząc braku prawidłowej pielęgnacji? Rezygnacja z nawilżania i peelingu to nie jedyne przyczyny pogorszenia się jakości skóry stóp. Równie szkodliwe bywa też noszenie nieodpowiedniego obuwia, czyli takiego, które nie zapewnia wystarczającego podparcia – mamy tu na myśli głównie takie okrycia stóp jak klapki, japonki, sandały czy szpilki, ale również wszelkie niedopasowane, nazbyt ciasne buty. Jeżeli pragniesz uniknąć problemu pękającej skóry pięt, koniecznie wystrzegaj się noszenia butów na obcasie, gdyż obuwie tego typu wymusza na stopie nieprawidłowe ułożenie oraz zwiększa nacisk na jej spód – efektem są szczeliny w skórze. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku butów na cienkiej podeszwie, tak jak wymienione wyżej japonki czy klapki – one również zwiększają nacisk na stopę, dlatego jeżeli regularnie pękają ci pięty, pomyśl nad zamianą eleganckich szpilek na wygodniejsze i zdrowsze półbuty. Zdecydowanie się na mniej widowiskowe, ale za to bardziej komfortowe buty wyposażone w odpowiednią amortyzację jest szczególnie wskazane wśród osób, które na przykład ze względu na wykonywany zawód zmuszone są do długotrwałego stania w jednym miejscu. Takie okoliczności sprawiają, że zazwyczaj po pewnym czasie na spodzie stóp pojawiają się zgrubienia i bruzdy, a w końcu również pęknięcia oraz otwarte rany – dlatego jeżeli musisz często stać w miejscu, zrezygnuj z luźnych klapek bądź wytwornych szpilek i zastąp je wygodnymi półbutami o sprężystej podeszwie.
Na stan naszych stóp w dużej mierze wpływa też nieprawidłowa dieta. Jeżeli w codziennym jadłospisie brakuje podstawowych składników mineralnych oraz witamin, zwłaszcza witaminy A i żelaza, skóra może stać się szorstka i pękać. Równie niebezpieczne jest niedożywienie oraz dostarczanie niedostatecznej ilości płynów. Osoby zmagające się z takimi problemami dermatologicznymi jak łuszczyca i grzybica również mogą doświadczyć popękanych pięt.
Niekiedy skóra na piętach twardnieje i pęka z przyczyn, które nie do końca zależą od nas samych, bądź są to powody, których nie da się wyeliminować od ręki. Należą do nich na przykład otyłość, zaawansowana ciąża czy niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca. Diabetycy powinni być szczególnie wyczuleni na problemy z pękającą skórą pięt, gdyż ze względu na upośledzenie krążenia często nie odczuwają bólu w tych rejonach, a ponadto cukrzyca sprawia, że skóra na ich stopach jest wyjątkowo sucha i wrażliwa – w efekcie może dojść do poważnych powikłań, takich jak zespół stopy cukrzycowej, który nierozpoznany w porę i nieleczony szybko prowadzi do niepełnosprawności, a czasem w celu ratowania życia pacjenta konieczne jest nawet przeprowadzenie amputacji. Chroni to przed dalszym rozwojem infekcji, jednak rokowania po takiej interwencji chirurgicznej nie są najlepsze – szacuje się, że około 50 procent pacjentów, którzy przeszli operację usunięcia dolnej części kończyny umiera po 3 latach od przeprowadzenia zabiegu. Z tego względu niezwykle ważną sprawą wśród diabetyków jest to, aby rozpoznać w porę problem pękającej skóry na piętach i jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby nie doprowadzić do rozwoju infekcji i owrzodzeń. Osoby z nadwagą nie tylko obciążają swój kręgosłup i kolana; z czasem przeciążenie wywoła również ból w piętach, które pod naciskiem dodatkowych kilogramów zaczną po prostu pękać, zwłaszcza, jeżeli otyłości towarzyszy brak odpowiedniej pielęgnacji tych rejonów. Skóra stóp pozbawiona nawilżenia staje się sztywna i mało elastyczna, a więc mało odporna na uszkodzenia mechaniczne i napór dużego ciężaru. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby oczywiście zrzucenie zbędnej nadwagi; wiadomo jednak, że chudnięcie to proces długotrwały i mozolny, a bolące pięty wymagają natychmiastowej interwencji – dlatego dobrym, tymczasowym rozwiązaniem u osób otyłych jest zakup obuwia ortopedycznego oraz ochraniaczy na pięty.
Cukrzyca to jednak nie jedyna poważna choroba, w której przebiegu pojawiają się problemy ze skórą pięt. A więc, od czego pękają pięty? Nadmierną suchość oraz pękanie tych części ciała często obserwuje się na przykład u chorych na nerki, niedoczynność tarczycy, chłoniaka czy zespół Downa. Ze względu na niskie nawilżenie naskórka, pękanie zrogowaciałej skóry pięt następuje zazwyczaj w przebiegu chorób skórnych takich jak łuszczyca, egzema czy atopowe zapalenie skóry. Problemy z elastycznością skóry w tych rejonach spotykane są ponadto powszechnie u osób z płaskostopiem bądź ostrogą piętową.
Jeżeli pominiemy bardzo groźny dla życia zespół stopy cukrzycowej, mogłoby się wydawać, że problem utraty elastyczności i pękania skóry na piętach to zaledwie defekt natury kosmetycznej, błahy mankament estetyczny, którego można łatwo się pozbyć, wdrażając odpowiednią pielęgnację łączącą usuwanie martwego naskórka z nawilżaniem. W rzeczy samej, często samo zadbanie o stopy wystarcza, aby problem znikł na zawsze; niekiedy jednak szczeliny w zrogowaciałym naskórku sięgają aż do warstwy skóry właściwej, rany wywołują piekący, niemożliwy do zniesienia ból przy każdym kroku, a na dodatek krwawią lub nawet ropieją. Wówczas, gdy rany krwawią i sięgają daleko w głąb skóry, sytuacja zmienia się diametralnie i z banalnej przypadłości natury kosmetycznej przeobraża się w groźne schorzenie wymagające interwencji specjalisty. Ropiejące szczeliny w skórze stóp stanowią otwarte bramy dla wirusów i bakterii, które mogą doprowadzić do zakażenia, a w konsekwencji do poważnych problemów zdrowotnych.
Jeżeli twoje stopy krwawią, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i od razu nastaw się na długotrwałe leczenie. Pękające pięty mogą niekiedy świadczyć o toczącej się w organizmie groźnej chorobie, dlatego lekarz dermatolog powinien zlecić ci również bardziej szczegółowe badania. Nie martw się jednak na zapas – w większości przypadków skóra na piętach pęka z powodu zaniedbywania jej pielęgnacji, z powodu nadwagi bądź noszenia niewygodnego obuwia – wówczas jej uszkodzenia nie są tak rozległe i można wyleczyć je w domu, niewielkim nakładem sił i środków.
Jak wyleczyć popękane pięty?
Wiesz już, dlaczego pękają pięty i kiedy należy zgłosić się z tym problemem do lekarza. Poranione spody stóp zaniepokoić powinny przede wszystkim diabetyków, którzy zazwyczaj nie odczuwają bólu w tych okolicach, mogą więc łatwo przegapić krwawiące szczeliny w zrogowaciałym naskórku, narażając się na groźne infekcje. Jeżeli jednak jesteś zdrów jak ryba, a mimo to twoje pięty pękają, bolą czy nawet krwawią, również warto wybrać się do specjalisty – podologa bądź dermatologa. Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia pękającej skóry pięt jest złuszczanie warstwy rogowej naskórka przy użyciu frezarki diamentowej. Takie profesjonalne zabiegi wykonuje się raz na dwa tygodnie w specjalistycznych gabinetach pielęgnacji stóp, w międzyczasie stosuje się natomiast odpowiednie maści oraz kremy przepisane przez dermatologa. Frezarka diamentowa skutecznie likwiduje nawet głębokie szczeliny, co jednak wymaga kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Kurację poprzedza zawsze moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnych soli, wieńczy ją natomiast nałożenie na stopy specjalnej maski z leczniczym preparatem.
A jak wyleczyć popękane pięty, jeżeli nie możemy pozwolić sobie na kosztowne zabiegi z wykorzystaniem frezarki diamentowej, bądź po prostu nie mamy czasu na częste wizyty u kosmetyczki? Skuteczną walkę z suchymi i pękającymi piętami zapewni ci również zwykła domowa kuracja z wykorzystaniem kosmetyków leczniczych do stóp. Nie jest to może dobry wybór dla osób zastanawiających się, jak szybko wyleczyć pękniętą piętę, wymaga bowiem wielotygodniowej systematyczności, jednak skuteczność takich kuracji jest bardzo wysoka.
A więc, co na pękające pięty pomoże najlepiej? Podstawą radzenia sobie z tego typu dolegliwościami jest odpowiednie nawilżenie skóry – powinny o nim pamiętać zwłaszcza te osoby, które z podobnym problemem spotkały się już raz w przeszłości. Dobry krem na pękające pięty powinien zawierać przede wszystkim takie składniki jak mocznik oraz witamina A. Mocznik to niezwykle skuteczny składnik, bez względu na skojarzenia, jakie budzi jego nazwa. Przede wszystkim zmiękcza skórę, reguluje proces rogowacenia naskórka, a także posiada właściwości higroskopijne, a więc zatrzymuje wodę w tkance skórnej, pozytywnie wpływając na jej nawilżenie. Co prawda mocznik wykorzystywany jest powszechnie jako sztuczny nawóz, a także można znaleźć go w moczu – stanowi bowiem produkt uboczny przemiany białek – w kosmetologii używany jest jednak od przeszło czterdziestu lat, nie bez powodu. Najczęściej spotkamy go w kremach, zazwyczaj pod zmienioną nazwą – karbonylodiamid to jego najpowszechniej stosowana synonimiczna nazwa. Mocznik to inaczej mówiąc, naturalny czynnik nawilżający skórę, po angielsku NMF (ang. Natural Moisturizing Factor). Jego główną zaletą jest skuteczne nawadnianie zrogowaciałych elementów naskórka; robi to, rozpulchaniając komórki skóry i umożliwiając w ten sposób wodzie wniknięcie do wnętrza tkanek.
Co na suche pięty pomoże w równie dużym stopniu, jak mocznik? Odpowiedź brzmi: witamina A. To jedna z pierwszych witamin, które odkryła ludzkość, a charakteryzuje się mnóstwem pozytywnych właściwości, zwłaszcza w odniesieniu do naszej cielesnej powłoki. Przede wszystkim odpowiada za utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrym stanie; wpływa na prawidłowe funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej oraz reguluje jej wzrost, a także odpowiada za integralność błony komórkowej. Tym, co na pękające pięty podziała najlepiej, będzie czysta witamina A w postaci kropel, którą można kupić za kilka złotych w każdej aptece bądź drogerii.
Jakie inne składniki powinny znaleźć się w dobrym kremie nawilżającym do stóp? Co na suche pięty zalecają dermatolodzy? Witamina E oraz olejek z kiełków pszenicy pomogą zatrzymać wodę w naskórku, a także stworzą wokół niego barierę ochronną, z kolei aloes i alantoina zlikwidują szorstkość oraz złagodzą podrażnienia. Niezwykle ważne są ponadto takie składniki jak prowitamina B5 oraz czynnik nawilżający NMF (czyli przykładowo mocznik), których działanie polega na uelastycznianiu zrogowaciałego naskórka. Wszystkie wymienione substancje można znaleźć w preparatach marki Acerin, takich jak Acerin Intensive oraz Acerin Lavendi, które dostępne są w ofercie naszej apteki internetowej za niewygórowaną cenę.
Jak szybko wyleczyć pękniętą piętę? Do tego zadania najlepiej wykorzystać krem dermatologiczny na pękające pięty. Preparaty tego typu charakteryzują się silnie skoncentrowaną formułą oraz precyzyjnie dobranymi składnikami aktywnymi, dzięki czemu przynoszą natychmiastowe ukojenie oraz długotrwałą ochronę. Doskonale rozprawiają się ze zrogowaciałym naskórkiem, głęboko go nawilżając i odżywiając. Szczególnie polecamy opatrunek dla pięt marki Nivelazione zawierający wysokie stężenie mocznika, masło Shea oraz propolis – preparat dostępny jest w ofercie naszej apteki internetowej.
Kuracja na pękające pięty powinna ponadto obejmować regularne usuwanie zgrubiałej, żółtej skóry, picie większych ilości wody, zmianę diety oraz nawilżające kąpiele z dodatkiem oliwy z oliwek oraz soli kuchennej. Na pękające pięty może ponadto pomóc moczenie nóg w ostygniętym naparze z siemienia lnianego, ziela krwawnika, liści brzozy, nasion kozieradki, czy korzenia żywokostu.