Co powoduje flegmę w gardle?
Flegma w gardle to w większości przypadków efekt infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Powstaje wówczas stan zapalny, z którym wiąże się obecność wydzieliny, śluzu bądź flegmy. Przyczyną zapchanego gardła może być także zapalenie zatok czy niedrożność nosa wywołana obecnością polipów lub skrzywieniem przegrody nosowej.
Do mniej oczywistych przyczyn flegmy w gardle należą alergie, zwłaszcza wziewne. Osoby uczulone na pyłki drzew bądź trawy często są doskonale zaznajomione z problemem spływania nadmiaru wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Nadprodukcja śluzu może towarzyszyć też refluksowi żołądkowo-przełykowemu, którego istotą jest zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka w światło przełyku. Oprócz zalegającej w gardle wydzieliny chory odczuwa wówczas nieznośne pieczenie w przełyku.
Obecność flegmy w gardle to częsty problem u osób nałogowo palących papierosy. Dym tytoniowy podrażnia ścianki układu oddechowego, co wiąże się z nadmierną produkcją wydzieliny. Podobny mechanizm występuje u osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem, np. w pracy
Interesującym przypadkiem są pacjenci odczuwający obecność flegmy w gardle, która tak naprawdę nie zalega w ich drogach oddechowych. Taka przypadłość nosi nazwę „globus histericus”. Jest to rodzaj zaburzenia psychosomatycznego, które polega na odczuwaniu obecności ciała obcego w gardle w sytuacjach stresowych.
Jak wygląda flegma w gardle?
Flegma zalegająca w gardle przyjmuje różne barwy w zależności od przyczyn jej występowania. Jeżeli wydzielina ma kolor żółtawy bądź zielonkawy, związana jest z obecnością infekcji. Czarna flegma charakterystyczna jest u palaczy bądź górników. Niepokój powinna wzbudzać przede wszystkim flegma zabarwiona krwią – może świadczyć o toczącej się infekcji, ale zdarza się też, że stanowi objaw groźnego schorzenia, np. nowotworu płuc.
Jak objawia się flegma w gardle?
Flegma w gardle to nieprzyjemne uczucie spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny. Często towarzyszą jej też takie objawy, jak:
- chrypka (zwłaszcza poranna),
- zmiana brzmienia głosu, zmniejszone zdolności głosowe lub całkowity bezgłos,
- trudności z przełykaniem,
- potrzeba odkrztuszania,
- kaszel,
- uczucie łaskotania w gardle,
- wymioty.
Jak pozbyć się flegmy w gardle – domowe sposoby
Flegma w gardle utrudnia połykanie i mówienie, dlatego wiele osób szuka sposobów na skuteczne pozbycie się zalegającej wydzieliny. Domowe sposoby są niezwykle proste, a często pomagają uporać się z tym nieznośnym problemem. Głównym zaleceniem jest spożywanie dużej ilości płynów. Częste popijanie wody to najprostsza metoda rozrzedzenia gęstej wydzieliny i odkrztuszenia jej. Inną wartą uwagi poradą jest unikanie wychodzenia z domu bez szalika w chłodne dni. Zimą nadprodukcja śluzu może być wynikiem przesuszenia gardła, o co bardzo łatwo w sezonie grzewczym. Dobrym rozwiązaniem na tę bolączkę jest korzystanie z nawilżacza powietrza.
Jeżeli powyższe metody nie przyniosły spodziewanego rezultatu, można sięgnąć po inne domowe sposoby:
- inhalacje pary wodnej,
- wdychanie olejków eterycznych (np. eukaliptusowego lub mirtowego),
- picie ziół takich jak napar z szałwii lekarskiej (działa antyseptycznie i ściągająco), napar z imbiru czy herbatki z tymianku (działa wykrztuśnie),
- stosowanie syropu z cebuli bądź syropu z czosnku, miodu i cytryny.
W przypadku flegmy pojawiającej się u palaczy najlepszym wyjściem jest zerwanie z nałogiem, co pozytywnie wpłynie na zdrowie całego organizmu, zmniejszając ponadto ryzyko groźnych chorób takich, jak np. rak płuc czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Osoby cierpiące na alergię powinny w miarę możliwości unikać czynników wywołujących u nich reakcję uczuleniową.
Jak pozbyć się flegmy w gardle – metody apteczne
Apteki oferują szeroki asortyment leków na flegmę zalegającą w gardle. Farmaceutyki działają wykrztuśnie, wzmacniając odruch odkrztuszania, a także mukolitycznie, czyli rozrzedzająco na zalegający śluz. Do leków oczyszczających drogi oddechowe człowieka należą:
W aptekach dostępne są też mieszanki soli (w formie proszków do płukania gardła, pastylek do ssania czy inhalacji). Preparaty tego typu skutecznie rozrzedzają gęstą wydzielinę dzięki zjawisku osmozy.
Skuteczne są też zioła, takie jak: bluszcz, tymianek, podbiał czy pierwiosnek. W aptece bez problemu znajdziemy syrop z bluszczu, który stanowi sprawdzone remedium na wydzielinę zalegającą w gardle, krtani lub oskrzelach. Popularny porost islandzki doskonale nawilża gardło, którego przesuszenie stanowi jeden z głównych czynników gromadzenia się flegmy.
Warto też wypróbować specjalne cukierki z olejkami eterycznymi, np. cukierki sosnowe, które ułatwiają odkrztuszanie, a także działają antyseptycznie i bakteriobójczo. Dostępne są w większościach aptek, a nawet w niektórych supermarketach.
Ile trwa flegma w gardle?
Flegma w gardle najczęściej związana jest z infekcją wirusową, niekiedy też bakteryjną i trwa tyle ile przeziębienie – czyli kilka dni. W niektórych przypadkach zalegająca w gardle wydzielina nie chce ustąpić, co może nasuwać podejrzenie następujących schorzeń:
- choroby refluksowej żołądka (nadmiar śluzu ma za zadanie chronić przełyk przed kwaśną treścią pokarmową z żołądka),
- anginy,
- zapalenia gardła lub krtani,
- niedoczynności tarczycy
W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty i dokładniejsza diagnostyka.
ZOBACZ