Kiedy zaczyna pylić olcha? Sprawdź kalendarz pylenia
Marzec to szczególnie trudny czas dla alergików ze względu na początek okresu pylenia drzew i krzewów. Kalendarz pylenia to podstawowe narzędzie pozwalające na skuteczną obronę przed objawami alergii.
Co to jest kalendarz pylenia?
Kalendarz pylenia to przydatne dla alergików narzędzie pozwalające określić sezon pylenia drzew i krzewów oraz zarodnikowania grzybów. Dzięki niemu można dokładnie określić, kiedy stężenie alergenów w powietrzu jest największe i odpowiednio przygotować się do tego trudnego okresu, m.in. rozpoczynając terapię z wykorzystaniem leków antyhistaminowych, których skuteczność jest największa, gdy zostaną wdrożone na kilka dni przez rozpoczęciem się cyklu pylenia.
Kto powinien korzystać z kalendarza pylenia?
Kalendarz pylenia przeznaczony jest dla osób cierpiących na alergie wziewne, które wywoływane są przez takie alergeny jak: pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza, a także sierść, pierze lub puch zwierząt. O ile roztocza i sierść obecne są w powietrzu cały rok, tak pyłki i zarodniki pojawiają się jedynie w pewnych porach roku należących do cyklu pylenia i zarodnikowania. Kalendarz pylenia pozwala przewidzieć te okresy i odpowiednio się do nich przygotować, np. rozpoczynając stosowanie leków przeciwalergicznych, bądź ograniczając wyjścia z domu.
Kalendarz pylenia – kiedy dokucza alergia na olchę?
Okres pylenia olchy rozpoczyna się już około połowy lutego i trwa do początku kwietnia. Nieco wcześniej zaczyna pylić leszczyna, jednak roślina ta nie wytwarza tak wielu ziarenek. Olsza produkuje niezwykle duże ilości pyłku, którego stężenie w powietrzu osiąga niekiedy poziom kilku tysięcy cząsteczek na metr sześcienny przestrzeni. Co więcej, wiatropylne drzewo zaczyna pylić jeszcze zanim rozwiną się na nim pierwsze liście, co dodatkowo ułatwia rozprzestrzenianie się pyłku po okolicy.
Dokładny początek pylenia olchy oraz jego intensywność zależą jednak od kilku czynników, takich jak temperatura powietrza wiosną i zimą, czy panujące danego dnia warunki pogodowe (najbardziej pyli w dni pogodne). Olcha to drzewo liściaste lubiące rosnąć na terenach podmokłych. Ze względu na rozwój miast, można je często spotkać w parkach i na osiedlach mieszkaniowych. Osoby cierpiące na alergię wziewną, szczególnie te mieszkające na terenach podmiejskich, mogą odczuwać nasilenie objawów choroby już w drugiej połowie lutego. Aby leki przeciwalergiczne zadziałały skutecznie, należy zacząć je stosować już na kilka dni przed początkiem okresu pylenia.
W 2017 roku przeprowadzono specjalne badania pylenia olchy m.in. na terenie Poznania, Wrocławia, Krakowa, Lublina i Zielonej Góry. Eksperyment wykazał, że początek okresu pylenia olchy przypada na dni od 22 do 27 lutego, a jego intensywność osiąga maksimum 4 i 5 marca.
Alergia wziewna – jak się objawia?
Typowe objawy alergii wziewnej często mylone są z przeziębieniem, obejmują bowiem takie dolegliwości jak katar, kaszel czy zapalenie spojówek. Katar alergiczny (sienny) różni się jednak od nieżytu nosa typowego dla przeziębienia. Przede wszystkim stanowi reakcję organizmu na alergeny – wydzielana w dużych ilościach histamina podrażnia błony śluzowe i wywołuje stan zapalny jamy nosowej, czego wynikiem jest charakterystyczna, wodnista wydzielina z nosa, świąd, obrzęk, uczucie zatkania nosa oraz częste kichanie.
Inny objaw alergii wziewnej to zapalenie spojówek. Można je łatwo rozpoznać po zaczerwienieniu oczu, nadmiernym łzawieniu czy pogorszonym widzeniu. Może też wystąpić światłowstręt.
Objawy alergii wziewnej obejmują także ból gardła oraz niedrożność trąbki słuchowej, powiązaną z uczuciem zatkania uszu i pogorszeniem słuchu. Najgroźniejszymi objawami uczulenia na pyłki są jednak kaszel i duszności. Gdy schorzenie nie jest leczone, dolegliwości te często ulegają pogłębieniu, w konsekwencji prowadząc do rozwoju astmy oskrzelowej.
Alergia wziewna – jak rozpoznać?
Objawy alergii wziewnej przypominają dolegliwości towarzyszące przeziębieniu, co może być mylące. Zwróć jednak uwagę na okoliczności powstawania tych bolączek. Jeżeli nasilają się wyłącznie w okresie pylenia drzew i traw bądź w czasie spacerów, możemy z dużym prawdopodobieństwem uznać, że mamy do czynienia z alergią. Aby potwierdzić lub obalić te przypuszczenia, warto wykonać testy na alergię.
W przypadku alergii na pyłek olchy pomocne okażą się następujące testy:
- test Euroline wziewny,
- test Euroline Drzewa,
- test Euroline Duży profil alergiczny,
- test Euroline Pediatryczny-wziewny.
Pamiętaj, aby nie bagatelizować tego problemu – nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.
W leczeniu alergii wziewnej najczęściej wykorzystywane są leki antyhistaminowe hamujące wytwarzanie histaminy, substancji wywołującej odpowiedź alergiczną organizmu bądź kromony zapobiegające wystąpieniu objawów kataru. Jeżeli powyższe preparaty nie przynoszą ulgi pacjentowi, lekarz może przepisać kortykosteroidy, które bardzo skutecznie likwidują objawy alergii poprzez silną stymulację układu odpornościowego, jednak odznaczają się długą listą niepożądanych skutków ubocznych.
Ponadto alergicy, w celu ograniczenia objawów i zwiększenia komfortu życia, powinni przestrzegać kilku prostych reguł:
- unikać niepotrzebnego wychodzenia z domu w okresie najintensywniejszego pylenia roślin i zarodnikowania grzybów,
- w okresie pylenia roślin na spacery udawać się wczesnym rankiem i późnym wieczorem, bądź po obfitych opadach deszczu,
- w okresie pylenia roślin unikać łąk, zagajników i parków,
- regularnie odwiedzać lekarza alergologa i konsultować z nim każdy pogorszenie zdrowia,
- ściśle przestrzegać zaleconej przez lekarza alergologa farmakoterapii,
- regularnie oczyszczać i pielęgnować jamy nosowe,
- unikać dymu papierosowego, spalin oraz perfum o intensywnym zapachu.