Pandemia COVID-19 trwa już od kilku miesięcy, wciąż jednak nie posiadamy szczepionki chroniącej przed zachorowaniem, ani nawet dedykowanej metody leczenia. Lekarze stosują głównie leczenie objawowe, podtrzymujące i eksperymentalne, a najlepszą skuteczność jak dotychczas zaobserwowano przy użyciu substancji zwanej chlorochiną. W dalszym ciągu najskuteczniejszą metodą walki z nową chorobą jest profilaktyka obejmująca m.in. noszenie maseczki czy dezynfekcję rąk.
Po raz pierwszy o COVID-19 usłyszeliśmy w grudniu 2019 roku, gdy w mieście Wuhan położonym we wschodniej części Chin pojawiła się seria zachorowań na zapalenie płuc o nieznanej etiologii. Obecnie wiemy już, że jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 należącym do grupy koronawirusów. Zdaniem chińskich naukowców nowy wirus pochodzi od zwierząt, a konkretnie od łuskowców. Przenosi się drogą kropelkową i jest mocno zaraźliwy, dlatego problem szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Już 30 stycznia 2020 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) poinformowała o stanie zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, zaś niedługo później, 11 marca tego samego roku ogłosiła stan pandemii. Obecnie koronawirus z Wuhan stwierdzono u blisko 50 milionów osób na całym świecie, z czego około 1,2 miliona zmarło. W Polsce każdego dnia odnotowywane są tysiące nowych przypadków, a maseczki, rękawiczki i dezynfekcja stały się codzienną rzeczywistością Polaków.
COVID-19 przebiega w różny sposób, niekiedy bezobjawowo, łagodnie bądź umiarkowanie, a u niektórych osób przyjmuje postać ciężką, wymagającą hospitalizacji. W skrajnych przypadkach wywołuje powikłania takie jak zapalenie płuc, posocznica czy niewydolność oddechowa i może nawet doprowadzić do śmierci. Do najczęstszych objawów COVID-19 należy gorączka, suchy kaszel, zmęczenie i płytki oddech.
Obecnie najskuteczniejszą metodą powstrzymywania pandemii jest zapobieganie zakażeniom. Do podstawowych działań profilaktycznych należy częste i dokładne mycie dłoni, noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu fizycznego od osób z objawami grypopodobnymi, unikanie dotykania twarzy nieumytymi dłońmi, a także dezynfekcja rąk i wszystkich powierzchni, które mogły mieć kontakt z wirusem z Wuhan, zwłaszcza klamek, włączników światła, stołów, drzwiczek itp. W podkategorii "Materiały higieniczne" można kupić online wszelkie wyroby konieczne do zachowania wysokiej higieny i zabezpieczenia się przed zakażeniem groźnym koronawirusem: rękawiczki nitrylowe, płyny dezynfekujące, płyny do dezynfekcji rąk i skóry, aerozole do dezynfekcji rąk i powierzchni, antybakteryjne żele i płyny do rąk, naturalne wody dezynfekujące, antybakteryjne mydła w płynie czy podręczne spray'e do oczyszczania skóry.