Philips to jedna z tych firm, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Międzynarodowa korporacja specjalizująca się w branży elektroniki użytkowej jest jednym z najlepiej kojarzonych przedsiębiorstw na całym świecie. Historia marki Philips sięga swoimi korzeniami aż do schyłkowych lat XIX wieku, a konkretnie do roku 1891. Wówczas z inicjatywy holenderskiego pzemysłowca Gerarda Philipsa oraz jego ojca Frederika powstały podwaliny pod przyszłego giganta branży elektronicznej – niewielki rodzinny biznes trudniący się produkcją żarówek. Pierwotną lokalizacją firmy było Eindhoven zlokalizowane w południowej części Holandii. Obecnie siedzibą główną globalnego przedsiebiorstwa jest Amsterdam, zaś licząca sobie blisko 130 lat firma zatrudnia około 74 000 pracowników w stu krajach na całym świecie oraz może pochwalić się rocznym dochodem netto oscylującym wokół kwoty 1,097 miliarda euro. Firma Philips słynie z rekordowych ilości przyznanych patentów – łącznie posiada ich ponad 64 tysiące, a liczba ta stale rośnie. W samym 2013 roku przedsiębiorstwo zgłosiło do Europejskiego Urzędu Patentowego 1,8 tys. wniosków patentowych, co czyni ją trzecim co do wielkości wnioskodawcą.
Niegdyś Philips należał do grona największych firm elektronicznych na świecie, obecnie zaś przedsiębiorstwo skupia się bardziej na innych gałęziach działalności gospodarczej, takich jak m.in. technologie medyczne. Struktura firmy Philips podzielona jest na trzy głowne działy: zdrowie konsumentów i dobre samopoczucie, profesjonalna opieka medyczna oraz dział oświetlenia wydzielony jako osobna firma Signify NV. Historia wiekowego przedsiębiorstwa jest niezwykle ciekawa i pełna niesamowitych wydarzeń. W kuluarach marki Philips opracowano między innymi takie przełomowe wynalazki jak kaseta magnetofonowa, odtwarzacz dysków optycznych LD, konsola do gier Philips Videopac G7000, czy płyta kompaktowa. Zanim jednak firma zaczęła osiągać wielkie sukcesy komercyjne, musiała przejść długą drogę. Zaczynała jako mały rodzinny biznes trudniący się produkcją żarówek z włókna węglowego oraz innych wyrobów elektrycznych w małej fabryce w Eindhoven, w której obecnie znajduje się muzeum. Zakup oraz wyposażenie budynku pełniącego rolę fabryki sfinansował ojciec Gerarda Philipsa – Frederik, będący żydowskim bankierem. Początkowo firma podupadała, sytuację uratował dopiero młodszy brat Gerarda – Anton Philips, który zaproponował wiele ciekawych pomysłów biznesowych. W latach 20 XX wieku firma rozpoczęła produkcję nowego asortymentu, w tym lamp próżniowych, zaś w 1939 roku wprowadziła na rynek maszynkę do golenia Philishave, która sprzedawała się świetnie nawet w USA pod marką Norelco. Na początku lat 30 Philips zaprojektował również radio z wbudowanym głośnikiem "Chapel".
Lista przełomowych innowacji opracowanych przez markę Philips jest długa; zawiera między innymi takie wynalazki jak medyczna lampa rentgenowska, radiotelefony, których produkcję rozpoczęto w 1927 roku, a także pierwsze telewizory – Philips zaprezentował swój projekt telewizora na targach w Utrechcie w 1938 roku nad którym pracował od 1925 roku. Na przełomie lat 40 i 50 XX wieku oddział badawczy holenderskiej firmy Philips Research położył podwaliny pod rozwój tranzystorów oraz układów scalonych. Historia marki Philips związana jest głównie z przełomowymi elektronicznymi wynalazkami, jednak w asortymencie firmy znaleźć można obecnie również wyroby medyczne, takie jak przykładowo dostępne w ofercie naszej apteki intrnetowej butelki i kubki dla dzieci marki Avent.