Philips Polska to przedsiębiorstwo elektrotechniczne będące ważną częścią znanego i cenionego na całym świecie, międzynarodowego koncernu Philips. Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1922 roku, a więc blisko sto lat temu. Początkowo działała jako Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznych, która zajmowała się produkcją żarówek oraz sprzętu oświetleniowego – pierwszym wyrobem wdrożonym przez Philips Polska na rynek była jednowatowa żarówka wykonana z materiałów holenderskich. Rok później w Warszawie powstały kolejne budynki fabryki, tym razem całkowicie polskie, zaś w 1928 roku przedsiębiorstwo przekształciło się w Polskie Zakłady Philips S.A., włączając jednocześnie do swojego asortymentu lampy radiowe.
Historia warszawskiego przedsiębiorstwa Philips Polska to prawie sto lat wielkich osiągnięć, ale również ciężkich doświadczeń. Niedługo po tym, jak firma rozpoczęła produkcję lamp radiowych, zdecydowano wzbogacić asortyment o radioodbiorniki – pierwsze próbne egzemplarze zmontowane zostały już w 1930 roku z podzespołów importowanych z Holandii, zaś dwa lata później rozpoczęto seryjną produkcję, wykorzystując w tym celu linie produkcyjne sprowadzone z Holandii. Ponadto w 1930 roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – w Polsce wzniesiona została pierwsza huta szklana dla produkcji baloników do lamp oświetleniowych i radiowych, a uroczystego otwarcia dokonał sam Anton Philips – dyrektor generalny koncernu Philips oraz młodszy brat założyciela marki – Gerarda Philipsa. W wydarzeniu wzięły udział ważne polskie osobistości takie jak prezydent Ignacy Mościcki oraz minister Eugeniusz Kwiatkowski. W latach 30 XX wieku koncern Philips otworzył w Polsce dwie inne spółki zależne, a mianowicie KOSMOS RADIO oraz KORONA RADIO, które oferowały tańsze i prostsze wersje radioodbiorników produkowanych przez holenderską firmę.
W roku 1939 rozpoczął się trudny okres dla firmy Philips Polska – we wrześniu wybuchła bowiem II wojna światowa, a warszawskie zakłady przeszły pod zarząd okupanta; od tej pory firma produkowała sprzęt na potrzeby III Rzeszy. Zakłady zostały na krótki czas odzyskane przez powstańców w 1944 roku, niestety po klęsce powstania warszawskiego fabryka Philips Polska została wysadzona w powietrze, zaś cały sprzęt wywieziony do Niemiec. Po wojnie na zgliszczach zakładów Philips Polska wzniesiono nowe hale oraz niewielkie biuro przedstawicielskie Philipsa, które jednak zostało zamknięte w 1966 roku decyzją władz PRL. Współpraca z holenderskim gigantem branży elektronicznej wznowiona została na dobre dopiero w drugiej połowie lat 80 XX wieku. Fabryka z Kwidzynia rozpoczęła wówczas produkcję telewizorów na licencji Philipsa.
Obecnie Philips posiada wiele fabryk na terenie Polski w takich miejscowościach jak Piła, Pabianice, Kętrzyn, Bielsko-Biała oraz Białystok. W polskich spółkach Philips zatrudnionych jest około 5 tysięcy pracowników, zaś roczny dochód z eksportu firmy Philips Polska wynosi około 900 milionów euro, co czyni ją jednym z największych polskich eksporterów. Co więcej, holenderska marka Philips przeznaczyła na inwestycje w Polsce łącznie ponad pół miliarda euro, co czyni ją jednym z największych inwestorów zagranicznych na polskim rynku.