Paracetamol stosowany jest w zwalczaniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu różnego pochodzenia. Pomaga niwelować m. in. bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów oraz nerwobóle i bóle menstruacyjne. Wykorzystywany jest w lekach zwalczających objawy grypy i przeziębienia, lekach przeciwgorączkowych oraz przeciwhistaminowych. Paracetamol często stosowany jest w połączeniu z innymi lekami przeciwbólowymi, które wzmacniają jego skuteczność i wykazują dodatkowe działanie przeciwzapalne.
Jak często i w jakich ilościach można zażywać paracetamol?
Pracetamol można stosować doustnie (w postaci tabletek, tabletek musujących, syropów, kropli), doodbytniczo oraz dożylnie. Przy stosowaniu doustnym lek zaczyna działać po około 15 minutach, a maksymalne stężenie we krwi osiągane jest w ciągu 30-120 minut.
Maksymalna dobowa dawka paracetamolu w przypadku dorosłych nie powinna przekraczać 4 g, w przypadku osób przyjmujących paracetamol długotrwale – 2,6 g. Pojedyncza dawka powinna mieścić się w przedziale 500-1000 mg. W przypadku dzieci w wieku 6-12 lat dzienna dawka jest uzależniona od wagi dziecka i wynosi maksymalnie 60 mg/kg masy ciała. Nie może jednak być wyższa niż 2 g na dobę.
Paracetamolu nie można stosować:
- w odstępach czasu krótszych niż cztery godziny,
- częściej niż cztery razy dziennie.
Paracetamol: skutki uboczne
Przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzeń wątroby, a przede wszystkim do jej ostrej niewydolności lub martwicy.
Do działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem paracetamolu należą także:
- małopłytkowość,
- hemoliza krwinek,
- wstrząs anafilaktyczny,
- ciężkie reakcje skórne.
Paracetamol: przeciwwskazania
Paracetamol nie powinien być stosowany przez osoby, u których występuje:
- nadwrażliwość na lek,
- niewydolność wątroby i/lub nerek,
- niedobór reduktazy methemoglobiny lub G-6-PD.
Paracetamol nie może być stosowany także przez dzieci poniżej 3. miesiąca życia.