O wpływie mikroelementów na zdrowia człowieka wie prawie każdy. Większość z nas słyszała o znaczeniu magnezu, selenu i wapnia w terapii wielu chorób, ale mało kto wie, jak bardzo istotny dla naszego życia i zdrowia jest krzem. Owszem, wiadomo, że jest pierwiastkiem odpowiadającym za kondycję włosów, paznokci i skóry, ale cała reszta jego dobroczynnego działania pozostaje dla nas tajemnicą.
Tymczasem...
Krzemowy terapeuta
Od pewnego czasu jest wiadomo, że zdrowe komórki żywych organizmów są spolaryzowane, posiadają biegun dodatni i ujemny.
Udowodniono, że gdy komórka jest uszkodzona przez bakterię, wirusa czy zranienie, wyżej wspomniane bieguny przemieszczają się nieco.
Oznacza to, iż zakłócenie pracy organizmu w dużym stopniu jest rezultatem przesunięcia ładunków elektrycznych w komórce. Przywrócenie prawidłowej polaryzacji wymaga długiego czasu.
Tymczasem krzem odbudowuje w organizmie właściwą polaryzację uszkodzonych komórek, zaopatrując je w dodatnie lub ujemne ładunki,dając im energię niezbędną do odparcia ataku lub naprawy zniszczeń.
Zawartość krzemu w organizmie człowieka jest bardzo zróżnicowana.
Różne organy i tkanki zawierają różne ilości tego pierwiastka.
Jego ilość zależy również od wieku osoby i niestety z upływem lat spada.
Bardzo trudno jest powstrzymać utratę tego pierwiastka, ponieważ organizm człowieka nie potrafi przyswoić krzemu mineralnego zawartego w nieprawidłowo przygotowanym pożywieniu.
Bardzo dużo związków krzemu zawierają skrzypy (odwar należy gotować 5–10minut, bo tylko taki zawiera krzemionkę), podbiał, perz, rdesty, pokrzywa, dziewanna, kozieradka.
Ze wszystkich tych ziół sporządza się odwary. Dobrym źródłem tego pierwiastka są także ryby i owoce morza.
Z produktów spożywczych najwięcej zawiera go: chleb razowy, płatki owsiane,otręby, fasola, groch i warzywa korzeniowe.
Doskonałym uzupełnieniem jego deficytu w organizmie jest krzem organiczny dostępny w postaci gotowych preparatów.
Krzem i choroby
Schorzenia,takie jak:gruźlica,arterioskleroza, cukrzyca,niektóre choroby skórne, kamienie nerkowe, a nawet nowotwory, są wynikiem zaburzenia równowagi krzemowej. Stwierdzono, że w rejonach bogatych w krzem i magnez zachorowalność na raka jest mniejsza niż w rejonach bogatych w wapń, będący antagonistą do krzemu (co wykazał profesor W. Sedlak).
Krzem, który jest ważnym czynnikiem mineralizującym i stymulującym tworzenie tkanki łącznej, będącej główną barierą ochronną organizmu, zapewnia ochronę przed wieloma chorobami.
Krzem odgrywa ważną rolę w procesie odżywiania ustroju i jego detoksykacji. Zalecany jest przy zwapnieniu tętnic, odtwarza również elastyczność naczyń krwionośnych (w tym kapilar), polepsza pracę wydzielniczą nerek, zwalcza stany zapalne,przyspiesza procesy bliznowacenia w gruźlicy, leczy astmę oskrzelową, działa wykrztuśnie.
Dr Ravin Jugdaohsingh ze szpitala St. Thomas’ Hospital w Londynie stwierdził: „Krzem pozostaje głównym składnikiem ludzkiej diety, jednak jego ilość w niej bardzo zmalała z powodu nowoczesnego przetwarzania i oczyszczania produktów spożywczych, nadmiernego oczyszczania wody oraz hodowli hydroponicznych warzyw”.
Jedzmy krzem
Pomimo że pożywienie z pełnego ziarna jest naturalnym źródłem krzemu, nie jest on rozpuszczalny i nie może być bezpośrednio zaabsorbowany przez układ trawienny. Krzem z pożywienia jest rozpuszczany przez kwasy żołądkowe, tworząc kwas krzemowy, który wchłaniany jest bezpośrednio przez ścianki żołądka i jelit, przedostając się do krwi.
Zmniejszona kwasowość żołądka, czy to z powodu choroby lub wieku, zmniejsza możliwość przyswajania krzemu z pożywienia.
Stwierdzono, że starzenie związane jest ze wzrostem pH kwasów żołądkowych i starsi ludzie mają zmniejszoną możliwość wytwarzania przyswajalnego kwasu krzemowego.
Rafinowanie i przetwarzanie pożywienia usuwa włókna zawierające krzem, wpływając na zmniejszenie ilości tego pierwiastka w pożywieniu.
Ponadto wiele dodatków używanych w przemyśle spożywczym zakłóca proces przyswajania krzemu.
Znaczenie dla organizmu
Pierwiastek ten jest elementem utrzymującym nasze zdrowie.
Bez krzemu ludzki organizm przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawiają się zaburzenia, później choroby.
Gruczoły wydzielania wewnętrznego, takie jak szyszynka (komunikacja), przysadka (hormony) oraz grasica (odporność) pełnią niesłychanie ważne funkcje w organizmie człowieka, składającymsięz70trylionówsamodzielnieżyjącychkomórek.
Gruczoły te zawierają dużą ilość krzemu, a malejąca jego ilość w tkankach powoduje kurczenie się tych gruczołów i zaburzenia ich funkcji.
Podsumowując, krzem faktycznie odgrywa ważną rolę w organizmie, wpływając na większość jego funkcji życiowych:
W STAWACH – jest niezbędny do produkcji chrząstki stawowej i płynu śródstawowego.
W KOŚCIACH – działa jako czynnik regulujący mineralizację, stymuluje DNA do syntezy komórek kości (osteoblastów) oraz przeciwdziała ich rozpadowi do syntezy komórek kości oraz zwiększa syntezę kolagenu.
W ŚCIĘGNACH – uaktywnia odpowiedni enzym, który zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, głównych składników ścięgien.
W UKŁADZIE KRWIONOŚNYM – zmniejsza porowatość wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych, uniemożliwiając tym samym odkładanie się złogów cholesterolu i wapnia w ich ściankach. Zapewnia elastyczność ścian naczyń.
W BŁONACH ŚLUZOWYCH – odbudowuje błonę śluzową w układach oddechowymi pokarmowym oraz drogach rodnych u kobiet.
W MÓZGU – odgrywa istotną rolę w jego funkcjonowaniu. Poprzez blokowanie kumulacji glinu ogranicza możliwość rozwoju choroby Alzheimera.
W SKÓRZE – jest niezbędny w syntezie kolagenu, potrzebny w aktywowaniu enzymów poprawiających wytrzymałość i elastyczność struktur podporowych skóry. Zapobiega powstawaniu zmarszczek, skóra jest gładka, zdrowa, dobrze ukrwiona.
WE WŁOSACH– powoduje, że włosy są bardziej elastyczne i błyszczące, mają mniejszą tendencję do wypadania, a siwe odzyskują swój poprzedni kolor.
W PAZNOKCIACH – daje lepszą ich jakość, są grubsze i mniej kruche, zabezpieczone przed infekcjami m.in. grzybiczymi.