Przyczyn takiego stanu rzeczy jest mnóstwo, na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania łysieniu – sprawdź, jak powstrzymać wypadanie włosów i zachować atrakcyjność na długie lata.
Przyczyny wypadania włosów
Jeżeli dostrzeżesz na poduszce lub w odpływie wanny parę splątanych kłaczków, nie wpadaj w panikę – wypadanie włosów to naturalny proces pod warunkiem, że nie tracimy ich dziennie więcej niż 100 sztuk, a w pustych miejscach wyrastają nowe. Łysienie polega bowiem, mówiąc najprościej, na zaburzeniu równowagi pomiędzy wypadaniem włosów, a ich odrostem. Zazwyczaj 80 proc. naszej czupryny znajduje się w fazie wzrostu, a jedynie kilka proc. w stanie spoczynku. Problem pojawia się, kiedy coraz więcej włosów przechodzi w ten drugi stan, który ponadto znacznie się wydłuża, zaś nowe kosmyki są słabe i nietrwałe. O nadmiernym wypadaniu może być mowa dopiero w sytuacji, kiedy fryzura wyraźnie traci gęstość, zaś włosy stają się coraz rzadsze i słabsze.
Prawdą jest, że wiek oraz zaburzenia hormonalne mają spory wpływ na ów nieprzyjemny proces. Można to zaobserwować zwłaszcza u mężczyzn, którzy w pewnym wieku zaczynają tracić włosy wskutek tzw. łysienia androgenowego. Większości osób kojarzy się ono z łysieniem typu męskiego, chociaż niekiedy dotyka również kobiety. Winę za nie ponosi dihydrotestosteron, czyli w skrócie DHT, który powstaje z testosteronu pod wpływem działania enzymu 5-alfa-reduktazy. DHT wpływa negatywnie na mieszki włosowe powodując ich obkurczanie, a w efekcie wypadanie włosów. Jednak wysokie stężenie DHT w organizmie nie musi skutkować wyłysieniem, gdyż w procesie tym bardzo ważna jest również uwarunkowana genetycznie wrażliwość mieszków włosowych na ów składnik. Z tego względu łysienie androgenowe wymaga leczenia farmakologicznego, które odbywa się zwykle na dwóch płaszczyznach – z jednej strony stosowane są leki blokujące przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu, z drugiej zaś kuracja obejmuje stymulowanie mieszków włosowych oraz odwracanie procesu ich miniaturyzacji przy pomocy środków zawierających m.in. minoksydyl. Jego działanie wywołuje ponadto lepsze ukrwienie mieszków, skutkujące dostarczeniem większej ilości substancji odżywczych do włosa.
Mogłoby się wydawać, że problem łysienia androgenowego nie dotyczy kobiet, w końcu ich organizm produkuje wielokrotnie mniej testosteronu niż to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Szacuje się, że u młodych kobiet stężenie tego hormonu jest dziesięciokrotnie mniejsze niż u panów. Jednak z upływem lat jego poziom rośnie, a w okresie menopauzy może osiągnąć pułap wystarczający do pojawienia się łysienia androgenowego, które wygląda w przypadku pań nieco inaczej – włosy nie znikają w określonych miejscach, lecz występują między nimi prześwity. Tak czy inaczej, leczenie ma podobny przebieg u obu płci, gdyż choroba ma te same przyczyny.
W przypadku łysienia androgenowego, jeżeli szybko nie zareagujemy i nie wdrożymy odpowiedniej kuracji, utrata włosów jest niestety nieodwracalna. Chociaż wspomniana przypadłość stanowi najczęstszą przyczynę przerzedzania się fryzury, zwłaszcza u panów, nadmierne wypadanie włosów niekoniecznie musi być powiązane z genami i hormonami. Istnieje wiele innych powodów, które skazują naszą czuprynę na wyniszczenie i na szczęście są to zazwyczaj odwracalne zmiany, tzn. włosy mogą odzyskać dobrą kondycję po ustaniu problemu, wyleczeniu choroby itp. Do takich uwarunkowań wywołujących nadmierne wypadanie włosów zaliczyć należy m.in.: długotrwały stres, nerwicę, depresję, przemęczenie lub osłabienie organizmu zwłaszcza w okresie ciąży bądź menopauzy, przebyte infekcje, niektóre choroby takie jak anemia, choroby zakaźne typu grypa, choroby tarczycy, nowotwory, cukrzyca, choroby skóry głowy, przyjmowanie niektórych antybiotyków, leków na nadciśnienie lub obniżających krzepliwość krwi a nawet zbyt rzadkie mycie włosów, źle dobrana dieta uboga w ważne dla zdrowia włosów witaminy i mikroelementy, czy nieumiejętne czesanie włosów polegające na zbyt mocnym ich szarpaniu. Ponadto na kondycję fryzury duży wpływ mają zabiegi stylizacyjne wymagające użycia silnych kosmetyków, farbowanie, prostowanie czy też trwała ondulacja. Poddawanie czupryny działaniu wysokich temperatur, przyrządów takich jak prostownica czy lokówka lub różnorodnych substancji chemicznych prostą drogą prowadzi do pojawienia się wad strukturalnych, a w efekcie do zmatowienia, łamliwości i suchości włosów oraz intensywniejszego niż zazwyczaj ich wypadania.
Sposoby na wypadanie włosów
Pierwszym odruchem osoby obserwującej u siebie nagłe przerzedzenie fryzury powinna być bezzwłoczna wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, endokrynologa bądź dermatologa, którzy dzięki szczegółowym badaniom odnajdą pierwotną przyczynę nieprawidłowości. Jeżeli włosy zaczynają znikać z naszej głowy w zastraszającym tempie i dostrzegamy je skłębione we wszystkich zakamarkach mieszkania może być to symptom jakiejś poważnej choroby bądź braków witaminowych. W takich przypadkach na szczęście utrata włosów jest odwracalna, a fryzura wraca do pierwotnego stanu po ewentualnym wyleczeniu choroby, uzupełnieniu braków w diecie lub ustaniu depresji czy silnego stresu.
Często bywa tak, że pogorszenie się kondycji czupryny wynika z nieprawidłowej diety, ubogiej w niezbędne dla włosów witaminy: A, E i z grupy B oraz mikroelementy takie jak żelazo, cynk, selen, magnez czy siarka. Do jadłospisu warto ponadto włączyć produkty bogate w kwasy omega-3 takie jak świeże ryby morskie i olej lniany. Równie wskazane jest spożywanie wyrobów zawierających zdrowe tłuszcze, czyli m.in. orzechy, awokado, oliwa z oliwek czy olej kokosowy, unikanie zaś żywności wysokoprzetworzonej oraz cukrów rafinowanych. Witaminy i minerały możemy również przyjmować pod postacią suplementów diety dostępnych bez recepty w każdej aptece stacjonarnej i internetowej, bądź urozmaicić dietę o wybrane produkty z kategorii superfoods, takie jak np. jagody acai lub nasiona chia.
Jeżeli nie dręczy nas żadna choroba ani niedobór składników odżywczych, źródłem problemów z fryzurą może być sama skóra głowy. Od jej kondycji zależy prawidłowy wzrost włosów; jeżeli jest dobrze odżywiona, rzednięcie czupryny nie powinno spędzać nam snu z powiek. Istnieją pewne przypadłości takie jak łupież czy łojotok, które wywołują problemy ze skórą skalpu, a w efekcie pogorszenie stanu naszych kosmyków. Do tego wiele osób korzysta z szamponów, lakierów i innych produktów do stylizacji, zawierających detergenty wysuszające i odwadniające skórę głowy, co znacznie pogarsza sytuację. Doskonałym wyjściem w takim przypadku jest stosowanie przynajmniej raz w tygodniu specjalnego peelingu do skóry głowy, który wyeliminuje zalegające martwe komórki skóry oraz resztki kosmetyków. Dzięki niemu wzrost twoich włosów nie będzie niczym zaburzony, a dodatkowo zwiększysz ukrwienie skalpu i wzmocnisz mieszki włosowe. Ewentualnie możesz zrezygnować lub ograniczyć do minimum zabiegi stylizacyjne takie jak prostowanie czy kręcenie włosów i odstawić na bok szkodliwe pianki, lakiery i farby bądź zamienić je na naturalne odpowiedniki dostępne w aptekach.
Wysokie temperatury wzmagają wypadanie włosów, a do tego źle wpływają na ich kondycję, dlatego najlepiej zrezygnować z używania suszarki. Jeśli jesteśmy w temacie temperatur warto też wspomnieć, że szampon znacznie lepiej spłukiwać wodą letnią niż gorącą. Samo mycie głowy natomiast powinno odbywać się regularnie i bez częstego zmieniania szamponu. Wybór odpowiedniego środka myjącego jest równie ważny – szczególną uwagę zwróć na szampony i odżywki o naturalnym, organicznym składzie, pozbawione chemicznych dodatków takich jak m.in. -SLS, parabeny, parafina czy silikon. Zamiast stosowania wielu drogeryjnych odżywek i masek lepiej postawić na naturalny olej kokosowy bądź maskę na wypadające włosy domowej roboty do której przygotowania wystarczą dwa żółtka jaj i dwie łyżki oleju rycynowego. Doskonale wzmacniają i odżywiają fryzurę regularne płukanki ziołowe ze skrzypu, pokrzywy lub kozieradki, jednocześnie nie obciążając zbytnio włosów. Stosując się do powyższych porad z czasem na pewno odzyskasz zdrową i bujną czuprynę.
Preparaty na wypadanie włosów
Istnieje wiele preparatów które wzmacniają i pogrubiają cienkie, pozbawione gęstości kosmyki, a nawet pobudzają je do wzrostu. Dla osób, które zastanawiają się jak zagęścić włosy, będą to idealne propozycje. Są to zarówno specjalne szampony przeznaczone do włosów cienkich jak i odżywki zwiększające puszystość czupryny, wzmacniające maski odżywiające cebulki włosów, specjalne ampułki poprawiające mikrokrążenie skóry głowy i zwiększające gęstość fryzury dzięki zawartości innowacyjnych składników takich jak m.in. Stemoxydine.
Jednak większość osób tracących włosy zastanawia się jak zahamować bądź odwrócić ów proces podczas gdy zagęszczanie fryzury jest jedynie zabiegiem optycznym, maskującym niedobory na głowie. A więc, co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej? Co na porost włosów wykorzystać w pierwszej kolejności? To rzecz jasna zależy od rodzaju łysienia. W przypadku utraty włosów na tle androgenowym najlepszy efekt uzyskuje się, działając na dwóch płaszczyznach – z jednej strony zmniejszając stężenie DHT we krwi przy pomocy leków zawierających finasteryd, z drugiej zaś oddziałowując na skórę głowy i mieszki włosowe, wykorzystując do tego celu preparaty na bazie minoksydylu. Substancja ta pobudza porost włosów poprzez zwiększenie ukrwienia skóry skalpu i lepsze odżywienie włosów. Popularne środki dostępne bez recepty zawierające ów składnik to m.in. Minoxidil, Piloxidil, Loxon, Novoxidil i Alocutan Forte.
Inaczej sprawa wygląda, gdy włosy sypią się z głowy na skutek choroby, złej diety, stresu czy złych nawyków. Wówczas można wspomóc ich porost i zastopować wypadanie przy pomocy dobrze dobranych szamponów i tabletek. Dobry szampon na wypadanie włosów to np. BiovaxMen zawierający innowacyjny, opatentowany składnik czynny o nazwie MicroQ10, który silnie zakotwicza włosy w skórze głowy, przeciwdziałając ich wypadaniu. Inne warte polecenia preparaty to m.in. Hairgen, Basiclab, Alpecin, Seboradin, Hairmedic Organic, Revitax czy Exagon. Kurację warto wspomóc o tabletki na wypadanie włosów. Dobre suplementy polepszające kondycję czupryny powinny zawierać w swoim składzie witaminy z grupy B, witaminy A,C i E, mikroelementy takie jak cynk, żelazo, magnez, selen, mangan, wyciąg ze skrzypu polnego, pokrzywy lub kiełków pszenicy, drożdże piwne czy aminokwasy siarkowe. Godne polecenia tabletki o bogatym składzie to np. Revalid, Expert Włosy producenta Forte Pharma, Oenobiol czy Inneov.