Opryszczka i zajady to zmiany skórne, które są bardzo nieprzyjemne, pojawiają się w miejscach, przez które trudno je doleczyć i wyglądają bardzo nieestetycznie. Warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby w razie jakichkolwiek problemów wiedzieć jak sobie z nimi radzić.
Wirus Hepres Siplex typu I to główny winowajca, jeśli chodzi o pojawianie się opryszczki. Zanim na naszym ciele pojawią się bolesne pęcherzyki, rozwojowi choroby towarzyszą objawy takie jak swędzenie, pieczenie i napięcie skóry w miejscu, które stykało się z wirusem. Opryszczką najłatwiej zarazić się od innej osoby chorej przez bezpośredni kontakt fizyczny. Zwykle zmiany skórne pojawiają się w okolicy ust i nosa – jest to typowe dla wirusa HSV I. Niestety, jeśli raz zarazimy się wirusem opryszczki, to najprawdopodobniej możemy spodziewać się jej nawrotów w okresie obniżonej odporności, w stresujących chwilach naszego życia, a u kobiet także podczas miesiączki. Na szczęście, z opryszczką można także walczyć, a podstawą kuracji jest wówczas dla nas związek chemiczny zwany acyklowirem, który leczy objawy opryszczki i zapobiega pojawianiu się nowych. Jest on składnikiem maści, w które można się zaopatrzyć w aptekach. Nie zaleca się stosowania domowych metod takich jak nakładanie na zmianę pasty do zębów, czy też przecieranie jej cebulą – bardzo łatwo można doprowadzić do podrażnienia i wydłużyć proces gojenia.
Za powstawanie zajadów odpowiedzialne są grzyby i bakterie. Nazywamy tak stan zapalny kącików ust, który polega na tym, że w najpierw skóra w miejscu zaatakowanym zajadami ulega przesuszeniu, po czym pęka, a następnie pojawiają się pęcherze wypełnione płynem, które po pęknięciu tworzą ranę, która bardzo trudno się goi. Zajady pojawiają się u nas z powodu różnych czynników: atakują osoby palące, z nieprawidłowo dopasowanymi protezami, nadmiernie oblizujące usta zimą, czy też niedbające o higienę jamy ustnej. Bardzo często zajady towarzyszą też innym stanom chorobowym, np. anemii, cukrzycy i alergii. Jeśli chodzi o ich leczenie, to warto mieć w zanadrzu maści witaminowe, a także preparaty, w których składzie znajduje się klotrimazol. Dobrze też zaopatrzyć się w balsam do ust, aby nie ulegały przesuszeniu, a także suplementować witaminę B2, ponieważ to jej niedobór jest również jednym z powodów pojawiania się zajadów.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów na opryszczkę i zajady, które można zakupić w naszej aptece internetowej.