Nadwrażliwość zębów zazwyczaj jest wynikiem szkodliwych nawyków takich jak obgryzanie paznokci i ołówków, stosowanie pasty do zębów o zbyt dużej ścieralności, szczotkowanie zębów w nieprawidłowy, nazbyt gorliwy sposób lub przy użyciu zbyt twardej szczoteczki, picie kwaśnych soków, jedzenie owoców cytrusowych, palenie tytoniu bądź niedostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Niekiedy jednak przyczyna leży w czynnikach niezależnych od nas takich jak wady zgryzu, wymioty towarzyszące chorobie, czy bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami podczas snu.
Przyczyna, jakakolwiek by nie była, wywołuje podobnie nieprzyjemne skutki objawiajace się dotkliwym bólem podczas spożywania gorących lub zimnych napojów bądź pokarmów, a niekiedy nawet w czasie mycia zębów nieodpowiednią do tego pastą. Nadwrażliwość powstaje na skutek uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia unerwionej zębiny – płaszcza, który okrywa i chroni centralną część zęba zwaną miazgą. Istnieją co prawda pewne domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości wynikających z nadwrażliwości zębów takie jak picie naparu z liści szałwii, jednak całkowite jej zlikwidowanie najprostsze i najskuteczniejsze jest na drodze prawidłowej pielęgnacji zębów, a tą najlepiej zacząć od wyboru specjalnie przeznaczonej do tego pasty.
Obecnie w sprzedaży dostępne są różnorodne pasty dostosowane do zwalczania problemu zębów nadwrażliwych. Alternatywnie można również wykorzystać zwykłe pasty, ale charakteryzujące się niskim poziomem ścieralności – jej wskaźnik nie powinien przekraczać poziomu 30 RDA. Jednak ceny past przeznaczonych specjalnie do zębów wrażliwych nie są wygórowane, a preparaty te najlepiej sprawdzą się w zwalczaniu wyżej wymienionej przypadłości – w naszej aptece posiadamy szeroki wybór tego typu past w cenach od 6 do 22 złotych. Są to wyroby najwyższej jakości renomowanych producentów takich jak m.in. BlanX, Lacalut, Apeiron, SeptOral czy Ziaja. Dzięki doskonale dobranemu składowi bogatemu w zioła Ajurwedyjskie czy wyciąg z porostu islandzkiego delikatnie pielęgnują, wzmacniają, regenerują oraz leczą dziąsła i zęby dotknięte problemem nadwrażliwości.