Pfizer to obecnie największa firma farmaceutyczna na świecie, międzynarodowy koncern z główną siedzibą zlokalizowaną w Nowym Jorku. Specjalizuje się głównie w takich gałęziach przemysłu farmaceutycznego jak onkologia, immunologia, endokrynologia, kardiologia oraz neurologia dla których opracowuje i produkuje nowatorskie leki oraz szczepionki. Najpopularniejsze preparaty z asortymentu Pfizer to nadzwyczajny lek na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi Lipitor, antybiotyk Zithromax, powszechnie znany lek na zaburzenia erekcji Viagra, popularny lek przeciwdepresyjny Zoloft czy preparat Lyrica na ból neuropatyczny i fibromialgię. Kolosalne przedsiębiorstwo może pochwalić się rocznymi dochodami netto rzędu 11 miliardów dolarów oraz imponującą liczbą pracowników zbliżającą się do poziomu 68 tys. osób. Rekordową wydajność firma Pfizer osiągnęła jednak w 2006 roku, kiedy zanotowała sprzedaż leków na poziomie 48,4 miliarda dolarów amerykańskich przy całkowitym zysku 19 miliardów dolarów. W owym czasie koncern zatrudniał 100 tys. pracowników, zaś na badania i innowacje wydał 7,6 miliarda dolarów. Firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE) począwszy od 17 stycznia 1944 roku, a także wchodzi w skład indeksu 30 największych spółek NYSE Dow Jones Industrial Average.
Historia koncernu Pfizer jest niezwykle długa, ciekawa, przepełniona sukcesami, ale również wielkimi wydarzeniami historycznymi takimi jak przykładowo wojna secesyjna. Jego korzenie sięgają aż XIX wieku, a konretnie roku 1849, kiedy to dwóch amerykanów niemieckiego pochodzenia – Charles Pfizer oraz Charles Erhart założyło niewielką firmę zajmującą się substancjami chemicznymi w dzielnicy Williamsburg w Nowym Jorku. Pożyczki na otwarcie biznesu w wysokości 2500 dolarów udzielił im ojciec Charlsa Pfizera. Początkowo skromne przedsiębiorstwo mieściło się w niewielkim budynku z czerwonej cegły, gdzie znajdywały się kolejno: biuro, laboratorium, fabryka oraz magazyn. Jako, że Charles Pfizer był z zawodu chemikiem, natomiast jego kuzyn, Charles Erhart – cukiernikiem, ich pierwszym produktem okazała się smaczna wersja środka przeciwpasożytniczego sporządzona z santoniny połączonej z aromatem migdałowym i toffi. Tak powstały cukierek szybko odniósł ogromny sukces, ponieważ nie tylko wspaniale smakował, ale ponadto leczył powszechne w połowie XIX wieku schorzenie – robaki jelitowe. W czasie trwania wojny domowej Pfizer była już sporą firmą, która zaopatrywała armię Unii w środki przeciwbólowe, dezynfekujące, konserwujące, przeczyszczające takie jak m.in. jod, morfina, chloroform, hamfora, rtęć czy kwas winowy. Napędzana wojną domową sprzedaż spowodowała sporą ekspansję przedsiębiorstwa, podowojenie przychodów oraz zatrudnienie 150 nowych pracowników. Już w 1882 roku firma Pfizer otwiera pierwsze zamiejscowe oddziały w Chicago i Illinois. Do lat 50 XX wieku przedsiębiorstwo otworzyło biura w Brazylii, Belgi, Kanadzie, Panamie, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Portoryko oraz na Kubie.
Dziś Pfizer to największa firma farmaceutyczna na świecie, której wkład w rozwój medycyny na świecie jest nie do przecenienia. Rocznie przedsiębiorstwo inwestuje ponad 7 miliardów dolarów na rozwój nowych produktów oraz współpracuje z ponad 250 ośrodkami badań i rozwoju na całym świecie.