W okresie jesienno-zimowym częściej łapią nas różne infekcje. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm atakują chorobotwórcze drobnoustroje, które osłabiają nasz układ odpornościowy. Większość niegroźnych infekcji możemy bez problemu wyleczyć, ale zdarza się, że nasze wyzdrowienie zależy od antybiotykoterapii. Dzięki niej z naszego organizmu usuwane są bakterie odpowiedzialne za chorobę, ale razem z nimi, niestety, unicestwiane są również te dobre bakterie, które są nam niezbędne na co dzień z uwagi na to, że hamują rozwój innych patogenów, odpowiadają za produkcję przeciwciał, regulują procesy trawienne oraz kontrolują pracę limfocytów i makrofagów. Zwykle, gdy łapie nas groźniejsza infekcja, lekarz sugeruje, byśmy razem z antybiotykami przyjmowali jakiś probiotyk… Tylko czym on właściwie jest?
Probiotyk to suplement diety lub produkt żywnościowy (np. jogurt lub kefir, choć w mniejszym stężeniu), na który składa się hodowla żywych, pożytecznych dla nas bakterii, zwykle Bifidobacterium lub Lactobacillus. Jego przyjmowanie jest niezbędne, ponieważ zignorowanie zaleceń co do jego stosowania skutkuje uśmierceniem miliardów dobrych bakterii, które dbają o nasz organizm. Warto wiedzieć, że odbudowa flory bakteryjnej po antybiotykoterapii zajmuje mniej więcej pół roku, a rezygnacja z kuracji probiotycznej grozi wystąpieniem grzybicy układu pokarmowego, a nawet zapaleniem jelit. W najgorszym wypadku może być potrzebna operacja!
Probiotyki występują naturalnie w produktach takich jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka, ale stężenie bakterii jest zbyt małe. Właśnie dlatego przy kuracji antybiotykami zaleca się stosowanie probiotyków w formie kapsułek. Decyzję o zakupie konkretnego preparatu probiotycznego warto skonsultować z lekarzem, który najlepiej dobierze produkt do potrzeb naszego organizmu.
Aby pomóc w odbudowie mikroflory bakteryjnej nadwyrężonej przez antybiotyki coraz częściej stosuje się prebiotyki, które są swoistym źródłem pokarmu dla probiotyków – wszak mówimy tutaj o żywych organizmach, potrzebujących pożywienia do tego, by się namnażać. W połączeniu z prebiotykami probiotyki tworzą symbioty, czyli produkty będące połączeniem jednych i drugich. Póki co sprawdziły się głównie w leczeniu dzieci, jako że symbioty mają zwykle formę smacznego granulatu, jednak warto rozważyć ich zastosowanie także w przypadku osób dorosłych.
W naszej aptece internetowej mogą Państwo zakupić probiotyki, prebiotyki i symbioty w niezwykle atrakcyjnych cenach. Zapraszamy!