Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi, to naczynia żylne zlokalizowane w odbycie odpowiedzialne za kontrolę oddawania stolca i gazów. Tę fizjologiczną strukturę posiada każdy człowiek, u niektórych osób dochodzi jednak do nadmiernego wypełnienia się owych naczyń krwią, przez co ulegają powiększeniu i wywołują stan zapalny. W ten sposób rozwija się choroba hemoroidalna, zwana potocznie hemoroidami, która stanowi źródło wielu dolegliwości.
Początkowo pojawia się świąd i pieczenie odbytu, a także uczucie wilgoci w jego okolicach. Na tym wczesnym etapie warto wypróbować naturalne sposoby walki z hemoroidami, które mogą uchronić nas przed koniecznością udania się na specjalistyczne zabiegi bądź operację żylaków odbytu w przyszłości.
Do innych objawów choroby hemoroidalnej należą:
- krwawienie z odbytu (zazwyczaj podczas wypróżniania, widoczne przeważnie na papierze toaletowym bądź na powierzchni stolca; krew jest świeża i żywoczerwona),
- ból, dyskomfort i podrażnienie wokół odbytu,
- wyczuwalny guzek w granicach odbytu,
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
Dlaczego powstają hemoroidy?
Do najczęstszych przyczyn powstawania hemoroidów należą:
- siedzący tryb życia,
- przewlekłe zaparcia,
- ciąża,
- niektóre sporty, takie jak: kolarstwo, jeździectwo, biegi długodystansowe czy podnoszenie ciężarów.
Jakie są domowe sposoby na hemoroidy?
Domowe sposoby na hemoroidy wykazują dużą skuteczność, jeżeli zostaną wdrożone już przy pierwszych objawach choroby. U wielu osób te naturalne metody wystarczą, by uporać się z problemem i uniknąć zabiegów chirurgicznych. Jednak nawet gdy zareagujemy zbyt późno, warto stosować poniższe porady w celu wspomagania kuracji.
Właściwa higiena odbytu
Odpowiednia higiena tych okolic w przebiegu choroby hemoroidalnej jest niezwykle ważna, pomaga bowiem zapobiec rozwojowi stanu zapalnego skóry i błony śluzowej. Przynosi też ulgę w bólu i łagodzi podrażnienia. Pamiętaj więc o myciu okolic odbytu ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu. Nie dodawaj do wody mydła; zamiast niego możesz wykorzystać odrobinę płynu do higieny intymnej. Na końcu delikatnie osusz zmoczone okolice papierowym ręcznikiem. Aby uniknąć niepotrzebnych podrażnień, po wypróżnieniu warto stosować delikatne papiery toaletowe bądź nieuczulające, nawilżone chusteczki.
Nasiadówki
Bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu towarzyszącego hemoroidom są 10-minutowe nasiadówki w letniej wodzie z dodatkiem naparu z kory dębu, rumianku, oczaru wirginijskiego bądź nadmanganianu potasu. Napar z kory dębu wykazuje działanie odkażające, przeciwzapalne oraz ściągające, zmniejszając stan zapalny i uszczelniając naczynia krwionośne odbytu. Aby taka nasiadówka była skuteczna, należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, która nie powinna być zbyt wysoka (najlepiej, aby kąpiel odbywała się w temperaturze około 40°C).
Skuteczne w leczeniu hemoroidów są też nasiadówki z dodatkiem odwaru z mieszanki ziół: szałwii, kasztanowca, krwawnika i dębu. Jeżeli choroba uległa zaostrzeniu, ulgę w dolegliwościach mogą przynieść kilkusekundowe nasiadówki z zimnej wody.
Okłady
Obok nasiadówek pomocną metodą łagodzenia dolegliwości w chorobie hemoroidalnej jest przykładanie kompresów zamoczonych w wywarze z wyżej wymienionych ziół, ale nie tylko. Niezwykle skuteczne są kompresy z wilgotnej torebki herbaty, które nie tylko łagodzą ból i podrażnienia, ale także hamują niewielkie krwawienia – wszystko za sprawą obecnej w liściach herbaty taninie, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne i ściągające.
Jednak najprostszym sposobem na ból hemoroidów jest stosowanie okładów z kostek lodu zawiniętych w czystą chusteczkę – zimno szybko spowoduje, że odczujesz znaczącą ulgę. Możesz też wypróbować inną sprawdzoną metodę na hemoroidy – kompresy nasączone sokiem z ugotowanej cebuli z dodatkiem dwóch kropel oliwy działają cudownie łagodząco, a przy okazji przeciwbakteryjnie.
Tego typu preparaty stosowane miejscowo dostępne są w każdej aptece bez recepty, bazują bowiem w większości na wyciągach roślinnych np. z arniki, kasztanowca i nagietka, często zawierają też przetwory z pączków topoli czy balsam peruwiański. Swoją skuteczność zawdzięczają zawartości substancji o właściwościach znieczulających, przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych oraz przeciwbakteryjnych (np. lidokaina, diosmina, hydrokortyzon). Nie tylko łagodzą dolegliwości, ale też opóźniają rozwój guzków i zwalczają stan zapalny. Ponadto działają uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne, likwidując krwawienia podczas oddawania stolca.
Prawidłowa dieta
Podstawą diety w leczeniu hemoroidów są produkty bogate w błonnik pokarmowy, który przeciwdziała powstawaniu zaparć. Obstrukcje zwiększają dolegliwości bólowe i prowadzą do uszkodzeń błony śluzowej odbytu, dlatego są ostatnią rzeczą, jakiej życzyłaby sobie osoba cierpiąca z powodu żylaków odbytu.
Dieta bogata w błonnik powinna obfitować w takie produkty, jak:
- pieczywo pełnoziarniste,
- kasze gruboziarniste,
- otręby,
- ryż brązowy,
- nasiona roślin strączkowych,
- owoce (również suszone),
- warzywa.
Produkty, których należy się wystrzegać ze względu na sprzyjanie zaparciom lub krwawieniom, to:
- czekolada,
- mocna herbata i kawa,
- produkty powodujące wzdęcia,
- ostre przyprawy,
- alkohol.
Należy ponadto pamiętać o wypijaniu przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Wskazane jest też sięganie po fermentowane mleczne napoje w rodzaju maślanki, kefiru czy jogurtu.
Jak zapobiegać hemoroidom?
Znacznie łatwiejsze od leczenia hemoroidów jest zapobieganie ich powstawaniu. Wystarczy przestrzegać tych kilku prostych zasad:
- unikać silnego parcia podczas oddawania stolca,
- unikać długiego przesiadywania w toalecie,
- dbać o regularne wypróżnianie,
- nie zwlekać z oddaniem stolca,
- dbać o regularną, lecz umiarkowaną aktywność fizyczną (np. pływanie, szybki spacer),
- unikać siedzącego trybu życia poprzez robienie przerw w trakcie długiego przesiadywania za biurkiem bądź kierownicą,
- stosować prawidłowo zbilansowaną dietę pozbawioną produktów wywołujących zaparcia oraz wzdęcia,
- pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie,
- unikać dźwigania ciężkich ładunków,
- dbać o prawidłową higienę okolic intymnych i nosić bawełnianą bieliznę.