Schorzenia dotyczące odcinka szyjnego kręgosłupa niegdyś dotyczyły niemal wyłącznie ludzi starszych, u których dochodziło wraz z wiekiem do zmian zwyrodnieniowych kości. Coraz częściej jednak takie dolegliwości zgłaszają ludzie młodzi, a nawet dzieci, co ma ścisły związek ze zmieniającym się stylem życia.
Współczesne wynalazki zapewniają wygodę, wypełniają wolny czas rozrywką i wyręczają nas z wielu wyczerpujących aktywności fizycznych, lecz niestety są też przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, do których zaliczane są schorzenia kręgosłupa. Wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej postawy ciała podczas długotrwałego ślęczenia przed komputerem bądź telewizorem. Garbienie się przed monitorem to w szerszej perspektywie czasu gwarancja nie tylko bólu i deformacji pleców, ale też nadwagi, gdyż skurczona pozycja powoduje ściskanie narządów wewnętrznych, co może prowadzić do problemów z trawieniem i pogorszeniem metabolizmu. Dodatkowo, długotrwałe garbienie się powoduje mały dopływ tlenu do komórek i mózgu, w efekcie czego mamy mniej energii i chęci, by podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Brak ruchu na świeżym powietrzu, nadwaga, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze, nieuchronnie prowadzą do szeregu objawów towarzyszących schorzeniom kręgosłupa szyjnego, a do najgorszych należą bóle szyi promieniujące do kończyn górnych i czoła, bóle i zawroty głowy, czy zaburzenia widzenia, równowagi, a nawet pracy serca.
Zazwyczaj w leczeniu takich schorzeń stosuje się leki przeciwbólowe, maści przeciwzapalne i poduszki ortopedyczne, niekiedy jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem są kołnierze ortopedyczne służące do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Obecnie kołnierze takie są najbardziej rozpowszechnionym narzędziem medycznym w leczeniu takich schorzeń, ponieważ dzięki niemu głowa jest z obu stron prawidłowo ustabilizowana i usztywniona, zapobiegajac obrażeniom kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego.