Biegunką, inaczej rozwolnieniem, nazywamy dość powszechnie występujące zaburzenie trawienia, które można poznać po tym, że wypróżnienia następują częściej, kał ma płynną lub półpłynną konsystencję i występuje w nienaturalnie większych ilościach. Zazwyczaj biegunka towarzyszy różnego typu infekcjom i zatruciom, pojawia się przy chorobach układu trawiennego, a wpływ mają na nią również czynniki emocjonalne, zwiększony stres, a także inne, wzmagające perystaltykę jelit dolegliwości, np. przewlekły stan zapalny jelit.
Zlekceważona biegunka może być groźna dla zdrowia, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia, dlatego też nie wolno ignorować sytuacji, w których się pojawia. Najczęściej rozwolnienie łapie nas przy infekcjach wirusowych, np. przy zakażeniu rotawirusami, czyli tzw. grypie żołądkowej, oraz infekcjach bakteryjnych, np. Salmonella. Bardzo często biegunka pojawia się też w sytuacjach wyjątkowo dla nas stresujących, np. przed ważnym wystąpieniem lub przed podróżą samolotem, która dla wielu osób jest czasami wręcz traumatycznym przeżyciem. Jeśli zauważymy, że częściej odwiedzamy toaletę, kał jest płynny i obfity, a wypróżnieniom towarzyszą dodatkowo ból brzucha, nudności, ogólne osłabienie oraz gorączka – sięgnijmy po sprawdzone sposoby na pozbycie się rozwolnienia, a jeśli zastosowane metody nie poskutkują, odwiedźmy lekarza, który w sposób fachowy pomoże nam zlikwidować problem.
Istnieje kilka rodzajów biegunek: poantybiotykowa (wywołana zachwianiem równowagi mikroflory bakteryjnej jelit), osmotyczna (wywołana alergią na gluten, nadwrażliwością na białka mleka lub środkami przeczyszczającymi), wydzielnicza (wywołana zwykle przez gronkowce), wysiękowa (wywołana poważniejszymi schorzeniami, charakteryzuje się obecnością krwi, śluzu i białka w kale). Najmniej groźna jest biegunka poantybiotykowa i w jej przypadku bardzo często wystarczy dobrze się nawadniać, a także zastosować probiotyki. Biegunkę osmotyczną zwalczymy poprzez głodówkę i solidne nawadnianie organizmu. Pozostałe dwa rodzaje rozwolnienia są zaś na tyle niepokojące, że warto udać się z nimi do lekarza, który może zlecić analizę mikrobiologiczną stolca, a także zastosować terapię farmakologiczną przyczynową.
Przy łagodnych biegunkach czasami wystarczy sięgnąć po preparaty takie jak Smecta, Stoperan czy CarboActiv – te, a także wiele innych produktów przeciw biegunce, znajdziecie Państwo w ofercie naszej apteki internetowej – zapraszamy do zakupów!