Trzustka to ważny gruczoł, który w organizmie spełnia istotną rolę, jaką jest produkowanie enzymów trawiennych oraz hormonów. Tym samym możemy powiedzieć, że jest ona zarówno gruczołem trawiennym (zewnątrzwydzielniczym, odpowiedzialnym za produkcję enzymów) oraz gruczołem dokrewnym (wewnątrzwydzielniczym, odpowiedzialnym za produkcję hormonów). Wytwarzany przez nią sok trzustkowy zawiera enzymy, które trawią tłuszcze, białka i cukry. Z kolei komórki odpowiadające za wytwarzanie hormonów produkują insulinę, glukagon oraz somatostatynę.
Trzustkę atakuje wiele chorób, ale najczęściej występującym schorzeniem jest stan zapalny. Wyróżniamy ostre oraz przewlekłe zapalenie trzustki – pierwsze charakteryzuje się nagłym bólem całego brzucha, który staje się wzdęty, zaś nam dokuczają zaparcia i niemożność wydalenia gazów. Pojawienie się takich objawów, a także spadek ciśnienia tętniczego krwi przy jednoczesnej przyspieszonej akcji serca powinno być dla nas znakiem, by jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ taki stan zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Ostre zapalenie trzustki może przerodzić się w przewlekłe – tutaj objawy nie są aż tak charakterystyczne, jednak nadal występują wówczas u chorego wzdęcia, zaparcia i biegunki, a także gorączka i osłabienie. W takim przypadku lekarz zaleca lekką dietę, a także przepisuje odpowiednie leki.
Innym, równie często występujących schorzeniem trzustki jest kamica, kiedy to w przewodzie trzustkowym wytwarzają się kamienie utrudniające sokom trzustkowym swobodny dostęp do przewodu pokarmowego. U pacjenta pojawia się ból w górnej części brzucha, który często promieniuje ku lewej stronie ciała. Dolegliwości bólowe nasilają się po posiłkach, zwłaszcza tłustych, a towarzyszą im nadprodukcja śliny, gorączka oraz wymioty. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie kamieni trzustkowych – za pomocą endoskopu lub podczas zabiegu chirurgicznego.
Trzustka jest również narażona na rozwój nowotworu, który niestety nie daje początkowo żadnych objawów, przez co zazwyczaj rozpoznanie następuje dopiero wtedy, gdy rak obejmie już sąsiadujące tkanki. W przypadku nowotworu trzustki występują silne dolegliwości bólowe, a jednym ze sposobów ich złagodzenia jest niszczenie splotu trzewnego, który jest bardzo unerwiony.
Aby zapobiegać chorobom trzustki, postawmy na lekkostrawną dietę, zrezygnujmy z używek, a także zaopatrzmy się w odpowiednie suplementy diety. Tego typu produktu znajdą Państwo w ofercie naszej apteki internetowej.