Powstanie firmy Biomed datuje się na rok 1945, kiedy to swoją działalność rozpoczął Zakład Produkcji Szczepionek pod kierownictwem dr hab. Zdzisława Przybyłkiewicza, kierownika Instytutu Mikrobiologii Lekarskiej AM w Krakowie. W tym samym roku rozpoczęła się produkcja szczepionek przeciwko m.in. durowi wysypkowemu, durowi brzusznemu, durom rzekomym oraz czerwonce. Niedługo później, począwszy od lat 50 aż do 70, firma Biomed zajmowała pozycję lidera w dziedzinie produkcji szczepionek. Obecnie jest to nowoczesna firma biotechnologiczna z bogatymi tradycjami, wytwarzająca leki biologiczne, a w szczególności szczepionki bakteryjne swoiste i nieswoiste, preparaty probiotyczne, alergeny, wyroby medyczne, produkty do diagnostyki mikrobiologicznej in vitro oraz wskaźniki kontroli sterylizacji. Własne zaplecze technologiczne oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza umożliwiają firmie Biomed dynamiczny rozwój w oparciu o intensywne prace badawczo-rozwojowe, prowadzone w utworzonym w 2015 roku Centrum Badawczo-Rozwojowym (CBR).
To, co wyróżnia firmę Biomed, to jej ogromne zasługi dla bezpieczeństwa epidemiologicznego całego kraju. Program Szczepień Ochronnych aktualizowany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny i opracowywany przez szerokie grono uznanych ekspertów, lekarzy pediatrów, zakaźników, specjalistów zdrowia publicznego i epidemiologów, realizowany jest w oparciu o dostarczane przez Biomed szczepionki. Ponadto przedsiębiorstwo dostarcza wielu innowacyjnych probiotyków pozwalających dbać o swój mikrobiom każdemu bez względu na wiek, których skuteczność i bezpieczeństwo są potwierdzone wieloma badaniami. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że firma produkuje jedyną dostępną na świecie szczepionkę przeciw pałeczce ropy błękitnej zwanej Pseudomonas aeruginosa.
Misją instytutu Biomed jest pomaganie ludziom dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, prac badawczych, metod naukowych, a przede wszystkim przez wykorzystanie gruntownej wiedzy o drobnoustrojach w praktyce. Ta szeroka wiedza pozwala na tworzenie coraz to bardziej zaawansowanych produktów, takich jak na przykład nieswoiste szczepionki bakteryjne, których szerokie zastosowanie obejmuje m. in. alergologię i onkologię.